„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Społeczeństwo

Szklane domy z papieru

Domy z papieru – to przyszłość?

W Polsce działania Jerzego Łątki są pionierskie. W Europie tylko Uniwersytet Techniczny w Delft zajmuje się opracowywaniem zastosowania papieru w architekturze. W Polsce działania Jerzego Łątki są pionierskie. W Europie tylko Uniwersytet Techniczny w Delft zajmuje się opracowywaniem zastosowania papieru w architekturze. Marcin Maziej / Materiały prywatne
W epoce zaawansowanych technologii i podniebnych szklanych konstrukcji budowanie domów z papieru zakrawa na szaleństwo. Ale jest w tym metoda na walkę z bezdomnością.
Papierowy półkofotel.Maciej Maziej/materiały prasowe Papierowy półkofotel.

Pomysł był taki, aby nie generować kosztów. Papier musiał być nowy, natomiast wszelkie dodatki powinny pochodzić z odzysku. Poszewki wykonano ze starej pociętej paralotni, którą architekt wygrzebał w skupie złomu za zgrzewkę piwa. Szafa wykonana jest ze szmat z lumpeksu. Materac do łóżka wyciągnięto ze starej wersalki znalezionej na śmietniku.

W lumpeksach można wyszperać pierwszoligowe rzeczy, w dodatku bardzo tanio. Do produkcji komercyjnej prawdopodobnie musiałbym użyć materiałów nowych, chociaż sama idea przetworzenia z odzysku gruntownie wpisuje się w założenia bezdomności – wyjaśnia Jerzy Łątka, 29-letni doktorant Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, spiritus movens projektu papierowych mebli do papierowego domu.

Polityka 48.2012 (2885) z dnia 28.11.2012; Ludzie i style; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Szklane domy z papieru"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020