Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Uciekająca panna młoda

Monika Kern. Uciekająca panna młoda

Monika Kern myśli sobie, że gdyby tamta historia z Maćkiem wydarzyła się dzisiaj, pewnie przyszłoby jej tańczyć z gwiazdami. Bo taki jest teraz los celebrytów. Monika Kern myśli sobie, że gdyby tamta historia z Maćkiem wydarzyła się dzisiaj, pewnie przyszłoby jej tańczyć z gwiazdami. Bo taki jest teraz los celebrytów. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Przez te 20 lat Monika Kern dojrzała. Zrobiła szybką karierę, a potem szukała pracy. Zakochała się co najmniej dwa razy. I już wie, że od tamtej ucieczki do końca uciec się nie da.
Maciek zakochuje się w Monice, on też wpada jej od razu w oko.Jacek Domiński/Reporter/EAST NEWS Maciek zakochuje się w Monice, on też wpada jej od razu w oko.

Gdyby to działo się dzisiaj, w epoce tabloidów, nagłówki mogłyby wyglądać tak: „Policja gania za marszałkówną, a bandyci grasują bezkarnie!”, albo tak: „Wielka miłość czy bagno moralne?”. A może: „Moniko! To wstyd!”. Monika Kern, pierwsza celebrytka III RP. Córka Andrzeja Kerna, adwokata, współzałożyciela Porozumienia Centrum i wicemarszałka Sejmu, w 1992 r. poszukiwana przez pół Polski. Miłość, ucieczkę i zaginięcie 17-latki relacjonowały wszystkie media, debatując, czy jej ojciec w poszukiwaniach nadużył stanowiska i politycznych wpływów. Niedawno Monika zobaczyła w Internecie: „Polska żyła tą sprawą jak sprawą mamy Madzi”. Westchnęła: „Ja pitolę…”. I posurfowała dalej.

Monika jednak te nowe media lubi. Przyjmuje zasady, które nimi rządzą – choćby tę, że jak chcesz rozkręcić dyskusję, piszesz ostro, wychodzisz z mocną tezą. „Szkoda dla was, szkodniki, zmieniać Łódź” – wstukuje na swoim blogu. „Żal restaurować budynki, zmieniać infrastrukturę, malować elewacje i porządkować chodniki. I tak wszystko zaplujecie, upaprzecie, zamażecie i obszczacie”. Napisała, bo po spacerze Piotrkowską wzięli ją diabli.

Czuję się związana z tym miastem. I wkurza mnie, jak ktoś nie sprząta po psie, rzuca peta, ale żąda, żeby było czysto i schludnie.

Ucieczka: początek

Tamta ucieczka, mówi dziś, skończyła się już, gdy się zaczęła. Scenariusz zdarzeń utrwalił w publicznej pamięci gniotowaty film Marka Piwowskiego „Uprowadzenie Agaty”. Dla porządku streszczenie prawdziwej historii: Monika przez koleżankę poznaje Maćka. Maciek zakochuje się w Monice, on też wpada jej od razu w oko. Odwiedza, przychodzi pod szkołę, płacze, gdy nie mogą się zobaczyć.

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Kraj; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Uciekająca panna młoda"
Reklama