Społeczeństwo

Bulwar Taborów Romskich

Cyganie - polscy Indianie?

Józef Orłowski, nestor andrychowskich Romów, z synową Bożeną, synem Rafałem i wnuczkiem Patrykiem. Józef Orłowski, nestor andrychowskich Romów, z synową Bożeną, synem Rafałem i wnuczkiem Patrykiem. Stanisław Ciok / Polityka
Co się zmieniło w życiu polskich Cyganów od czasów poetki Papuszy, bohaterki wchodzącego właśnie na ekrany filmu? Czy staliśmy się bardziej tolerancyjni wobec tej jedynej rodzimej mniejszości etnicznej w naszym kraju?
Romska chałupa w Czarnej Górze koło Bukowiny Tatrzańskiej. W Polsce mieszka od 17 tys. do 40 tys. Romów. Żyją głównie na południu kraju. Dzieci romskie na ogół nie są posyłane do szkoły.Katarina Stoltz/Reuters/Forum Romska chałupa w Czarnej Górze koło Bukowiny Tatrzańskiej. W Polsce mieszka od 17 tys. do 40 tys. Romów. Żyją głównie na południu kraju. Dzieci romskie na ogół nie są posyłane do szkoły.

Papusza – Bronisława Wajs, pierwsza polska poetka romskiego pochodzenia, której wiersze ukazywały się w druku – wśród swoich została famuso, czyli pohańbiona, za to, że zdradziła gadziom, czyli białym, tajemnice cygańszczyzny. Pierwsze wiersze publikowała, jeżdżąc w cygańskim taborze. Zmarła zapomniana i schorowana w 1987 r., pod koniec życia Papuszę wyparła ze swojej świadomości. Mówiła: „Gdybym się nie nauczyła czytać i pisać, ja głupia, byłabym może szczęśliwa”.

Polityka 46.2013 (2933) z dnia 12.11.2013; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Bulwar Taborów Romskich"
Reklama

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021