Społeczeństwo

Audyt finansowy: ryzykowna strategia

Wysokie zadłużenie

Dom Handlowy Renoma Dom Handlowy Renoma Maciej Kulczyński / PAP
Sytuacja finansowa Wrocławia nie jest prosta do skomentowania. Na pierwszy rzut oka wygląda bardzo poważnie, po głębszej analizie okazuje się lepsza. A co najważniejsze, wydaje się elementem przemyślanej strategii – ryzykownej, ale (jak dotąd) skutecznie realizowanej.

Miasto należy do najbardziej zadłużonych polskich metropolii. Dług Wrocławia wynosił w końcu 2012 r. ponad 2,3 mld zł. Drugie tyle zaciągnęły spółki komunalne. Zadłużenie spółek nie jest wprawdzie formalnie długiem miasta, ale można zadać sobie pytanie, czy w przypadku ich ewentualnej niewypłacalności Wrocław nie byłby zmuszony do przejęcia przynajmniej części zobowiązań. Jednym słowem, nie ma wątpliwości, że problem wysokiego zadłużenia naprawdę istnieje, na co zwróciła uwagę również agencja Fitch, ogłaszając rok temu możliwe obniżenie ratingu miasta (czyli oceny zdolności do terminowej spłaty długów).

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Portrety miast: WROCŁAW; s. 1
Oryginalny tytuł tekstu: "Audyt finansowy: ryzykowna strategia"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021