Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wroclove Cooltury

Europejska Stolica Kultury

Kino letnie na dachu Domu Handlowego Renoma. Kino letnie na dachu Domu Handlowego Renoma. Paweł Kozioł / Reporter
Za trzy lata Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. W mieście trwają ustalenia, o jaką konkretnie kulturę chodzi.
Amerykanie oglądają konstrukcję Panoramy Racławickiej.Łukasz Giza/Agencja Gazeta Amerykanie oglądają konstrukcję Panoramy Racławickiej.

Im dalej od Rynku, tym kultury mniej. Rynek – wraz z przyległymi ulicami Starówki, z muzeami, teatrami, operą, nazywany jest salonem Wrocławia – to miejsce zadbane i sterylne, wciąż patrolowane przez policję i straż miejską. A dalej to już jak wszędzie w Polsce – główną instytucją kultury jest

ławka przed blokiem.

W czerwcu 2011 r. unijne jury konkursowe przyznało Wrocławiowi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (ESK), a wraz z nim 1,5 mln euro nagrody im. Meliny Mercouri – greckiej aktorki i polityk, która w 1985 r. wymyśliła, że Europa powinna jednoczyć się także przez kulturę. Od tego czasu miasta walczą ze sobą o tytuł, choć pieniądze przyznawane dla ESK z Unii są niewielkie. Ale przez rok miasto-zwycięzca może popisywać się przed Europą swoją, a także regionu kulturą – zwykle urządza festiwale, koncerty, konferencje. Wrocław wygrał jednogłośnie, a jury nawet biło mu brawo, co w historii ESK się nie zdarzało.

Tymczasem w polskiej rzeczywistości natychmiast po sukcesie Wrocławia posypały się skargi na Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego – inni polscy kandydaci do tytułu oskarżali go, że jako były prezydent Wrocławia faworyzował swoje miasto kosztem reszty Polski. Dziś Bogdan Zdrojewski wspomina to tak: liderem do tytułu ESK długo była Łódź, Lublin i Katowice weszły do konkursu późno, ale z mocnym planem; przez kolejne miesiące faworytem wydawał się Gdańsk – jednak zdaniem jury poszedł za bardzo w politykę, w stocznię, Lecha Wałęsę, premiera z Gdańska. Wrocław zgłosił się do konkursu w 2008 r. jako przedostatni.

Polityka 47.2013 (2934) z dnia 19.11.2013; Portrety miast: WROCŁAW; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Wroclove Cooltury"
Reklama