Społeczeństwo

Wchodzą, przechodzą, odchodzą

Sztafeta łódzkich prezydentów

Prezydent Hanna Zdanowska Prezydent Hanna Zdanowska Krzysztof Jarczewski / Forum
Kolejni prezydenci Łodzi składali swój urząd w poczuciu klęski. Ładnie zaczynali, źle kończyli. Takie miasto.
Jerzy Kropiwnicki (pełnił urząd prezydenta Łodzi w l. 2002-10).Grzegorz Michałowski/PAP Jerzy Kropiwnicki (pełnił urząd prezydenta Łodzi w l. 2002-10).

Żal do miasta ma Tomasz Filipczak. Za nim piękna karta działalności w opozycji jeszcze z lat 70. XX w. W wolnej Polsce był m.in. szefem łódzkiego ośrodka telewizyjnego. Od lat na uboczu, walczy przed sądem o odzyskanie dobrego imienia (zarzuty o malwersacje, nigdy nie przyznał się do winy). Tworzył w podziemiu media i organizował niezależne życie kulturalne. – Jeździłem po kraju, rozmawiałem z tuzami opozycji, Jackiem Kuroniem, Mirkiem Chojeckim, wielkimi pisarzami i reżyserami.

Polityka 50.2013 (2937) z dnia 10.12.2013; Portrety miast: ŁÓDŹ; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Wchodzą, przechodzą, odchodzą"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Suszarki do rąk są za głośne dla dzieci – alarmuje 13-letnia badaczka

Dzieci to doskonali obserwatorzy, dostrzegający często to, co umyka dorosłym. 13-letnia Nora Louise Keegan zrobiła to niedawno na łamach międzynarodowego czasopisma naukowego, pisząc o hałasie z elektrycznych suszarek do rąk.

Piotr Rzymski
12.10.2019