Jak meblują się Polacy

Szał mebla i ścianki
Polacy zwracają coraz większą uwagę na to, jak mieszkają. Zatrudniają architektów wnętrz, malują ściany, wymieniają meble. Wnętrzarstwo to dla wielu z nich prawdziwa pasja.
Styl boho
Andreas von Einsiedel/Corbis

Styl boho

Styl prowansalski
Andreas von Einsiedel/Alamy/BEW

Styl prowansalski

Styl vintage
Aleksandrs Tihonovs/Alamy/BEW

Styl vintage

Jeden skórzany podniszczony fotel (ale nie komplet!) z holenderskiego secondhandu mógłby się znaleźć we wnętrzu vintage albo boho.
Peter Dazeley/Getty Images

Jeden skórzany podniszczony fotel (ale nie komplet!) z holenderskiego secondhandu mógłby się znaleźć we wnętrzu vintage albo boho.

Styl prowansalski, vintage, american glam, a może boho? Coraz nowe terminy, które wypada znać (wyjaśniamy na koniec). Słowo design chyba już mocno przyjęło się w polszczyźnie. (Na wszelki wypadek: angielski dość wieloznaczny termin, oznaczający zarówno wygląd artystycznych przedmiotów użytkowych, wystrój wnętrz, jak i samo projektowanie). Ważna zaczyna być marka mebli i sprzętów domowych, podobnie jak niegdyś metka na ubraniu. Ci, których nie stać na te designerskie od znanych projektantów, kupują tańsze, tzw. inspirowane.

Coraz częściej powodem zmiany wystroju wnętrza nie jest konieczność (stare meble się zniszczyły), tylko chęć mieszkania ładniej i wygodniej. Takie przynajmniej wnioski można wyciągnąć z raportu TNS i Centrum Adama Smitha, opublikowanego w końcu 2014 r. Raport zamówiła sieć sklepów meblowych Agata Meble. Ponad 60 proc. ankietowanych deklaruje zamiar zakupu mebli w najbliższym czasie, przy czym prawie co trzeciego ewentualnego klienta motywuje tylko chęć zmiany dotychczasowego wystroju. Eksperci z Centrum Adama Smitha ocenili to jako zapowiedź prawdziwej rewolucji.

I rzeczywiście, w marcu 2015 r. wg GUS zakupy detaliczne w sektorze mebli, RTV i AGD wzrosły aż o 10 proc. – Prognozy z raportu potwierdzają się – mówi Przemysław Gurban, dyrektor operacyjny Agata Meble. – Odnotowujemy stały wzrost sprzedaży, zarówno mierząc liczbę transakcji, jak i ich wartość.

To samo mówią w IKEA. Obroty meblowego giganta przekroczyły już 2 mld zł. – Co roku sprzedajemy więcej, kryzys nas nie dotknął – chwali się Monika Zielińska, wicedyrektor ds. sprzedaży. – A przewidywania są bardzo obiecujące: w ciągu 20 lat rynek wyposażenia wnętrz zwiększy się trzykrotnie.

Stół na całe życie

A jeszcze kilka lat temu Polacy kupowali meble najrzadziej w Europie. Średnio raz na 20 lat, często raz na całe życie.

– Zmieniamy meble już przynajmniej trzy razy w życiu – mówi Marta Suchodolska, dyrektor stylu w klubie zakupowym Westwing Home and Living. – Pierwsze mieszkanie, tzw. studenckie, często jest wynajmowane, ale jakieś meble się zawsze do niego kupuje. Potem meblujemy się, gdy rodzą się dzieci. I trzeci raz, około pięćdziesiątki, gdy dzieci się wyprowadzają.

Dr inż. Tomasz Wiktorski z B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego w swoim raporcie „Polaków wydatki na meble”, opracowanym na podstawie badań budżetów domowych prowadzonych przez GUS na grupie 38 tys. gospodarstw domowych dla Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, twierdzi, że nasze wydatki na meble zmalały. Polacy wydają mniej na wyposażenie mieszkań, ale kupują częściej. Jak to możliwe? Po prostu zamiast wielkich regałów i meblościanek montują na ścianach półki. Kupują więcej artykułów dekoracyjnych (wielkie sieciowe sklepy i salony meblowe mniej więcej połowę swojego obrotu robią na zasłonach, obrusach, pościeli, lampach i zastawie stołowej), którymi można odmienić aranżację zdecydowanie taniej. A jak już kupują meble, to tańsze, bo wolą wydać mniej po to, by bez żalu móc coś wymienić za kilka lat, kiedy zmieni się moda. Albo kiedy znudzą się stare. – Polacy nauczyli się kupować inaczej, do niedawna wymiana mebli wiązała się najczęściej z przeprowadzką albo generalnym remontem, i uważali, że muszą wymienić wszystko. Teraz coraz częściej wymieniają pojedyncze meble – mówi Przemysław Gurban.

Tomasz Wiktorski uważa, że tak do zakupów podchodzą młodsi, w przedziale wiekowym 25–45 lat: – Wybierając mebel, wizualizują go w perspektywie pięcioletniej. Starsi jednak kupują na dłużej albo na całe życie. Wiktorski nie widzi symptomów meblowego boomu, nie tylko dlatego, że Polaków nie stać, ale także z powodów demograficznych (mniej dzieci) oraz z powodu zmiany stylu życia. E-booki zamiast książek, muzyka na pendrivie – nie potrzeba już tak wielu mebli do przechowywania dawnych nośników. Przyznaje jednak, że zmienił się stosunek Polaków do wyposażenia wnętrza. Ma być nie tylko praktycznie, funkcjonalnie i solidnie, ale też ładnie i modnie.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną