Społeczeństwo

Niepodległość za lasem

Jak wsie z Podlasia wywalczyły tytuł gminy

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski - przeciwnik podziału gminy. Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski - przeciwnik podziału gminy. Stanisław Ciok / Polityka
Po 40 latach walki mieszkańcy Grabówki i jeszcze czterech osad mają z powrotem swoją własną gminę. A także żale i spekulacje sąsiadów: kto za tym stoi, czyje złe intencje albo ciemne interesy.
Sołtys Grabówki Tadeusz Karpowicz - bojownik o niepodległość pięciu białostockich wsi.Stanisław Ciok/Polityka Sołtys Grabówki Tadeusz Karpowicz - bojownik o niepodległość pięciu białostockich wsi.

Nowo powstała gmina mieści się pod samym Białymstokiem. Od miasta dzielą ją może ze dwa kilometry. Decyzją Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji od 1 stycznia 2016 r. w jej skład oprócz wsi Grabówka wejdą jeszcze cztery inne wsie i osady: Sobolewo, Zaścianki, Henrykowo i Sowlany.

Ale mieszkańcy najmłodszej gminy w Polsce nie lubią terminologii urzędniczej. Wolą raczej mówić, że wywalczyli niepodległość, odebraną im za karę jeszcze w PRL. Że odzyskali ją po prawie 40 latach nieprzerwanych starań, podchodów, walk i zabiegów.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Społeczeństwo; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Niepodległość za lasem"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019