Społeczeństwo

Niepodległość za lasem

Jak wsie z Podlasia wywalczyły tytuł gminy

Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski - przeciwnik podziału gminy. Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski - przeciwnik podziału gminy. Stanisław Ciok / Polityka
Po 40 latach walki mieszkańcy Grabówki i jeszcze czterech osad mają z powrotem swoją własną gminę. A także żale i spekulacje sąsiadów: kto za tym stoi, czyje złe intencje albo ciemne interesy.
Sołtys Grabówki Tadeusz Karpowicz - bojownik o niepodległość pięciu białostockich wsi.Stanisław Ciok/Polityka Sołtys Grabówki Tadeusz Karpowicz - bojownik o niepodległość pięciu białostockich wsi.

Nowo powstała gmina mieści się pod samym Białymstokiem. Od miasta dzielą ją może ze dwa kilometry. Decyzją Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji od 1 stycznia 2016 r. w jej skład oprócz wsi Grabówka wejdą jeszcze cztery inne wsie i osady: Sobolewo, Zaścianki, Henrykowo i Sowlany.

Ale mieszkańcy najmłodszej gminy w Polsce nie lubią terminologii urzędniczej. Wolą raczej mówić, że wywalczyli niepodległość, odebraną im za karę jeszcze w PRL. Że odzyskali ją po prawie 40 latach nieprzerwanych starań, podchodów, walk i zabiegów.

Polityka 44.2015 (3033) z dnia 27.10.2015; Społeczeństwo; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Niepodległość za lasem"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021