Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Państwo i my

Co naprawdę naprawić w Rzeczpospolitej

Najważniejsza słabość polskiego państwa polega właśnie na tym, że nie potrafi ono stwarzać warunków dla funkcjonowania spirali rozwojowej. Najważniejsza słabość polskiego państwa polega właśnie na tym, że nie potrafi ono stwarzać warunków dla funkcjonowania spirali rozwojowej. Jerzy Grabowski / Edytor.net
Naprawa państwa przez jego psucie to karkołomna strategia. A dobre państwo jest dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek.
Dawno już trzeba i można było wypracować strategię dla górnictwa, a następnie ją systematycznie realizować.Andrzej Grygiel/Agencja Gazeta Dawno już trzeba i można było wypracować strategię dla górnictwa, a następnie ją systematycznie realizować.

Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych, mawiał, że najstraszniejsze słowa, jakie słyszał, to deklaracja: „Jestem z rządu, jak mogę ci pomóc?”. W anegdocie tej wyraża się istota dominującej przez lata neoliberalnej doktryny traktującej państwo jako problem. Kryzys ogarniający na całym świecie kolejne sfery życia – gospodarkę, społeczeństwo rozdzierane coraz większymi nierównościami, środowisko, bezpieczeństwo – przypomina, jak ważna jest rola państwa – bo to ono właśnie dysponuje kluczami, za których pomocą sprostać można obecnym i nadchodzącym wyzwaniom.

Polityka 50.2015 (3039) z dnia 08.12.2015; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Państwo i my"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >