Społeczeństwo

Daleko od noszy

Za jakie usługi lekarz może wystawić rachunek

Od pewnego czasu w środowisku medycznym pojawiło się nowe zjawisko: mówienie o pieniądzach w sposób otwarty, bez żadnych zahamowań ani skrępowania. Od pewnego czasu w środowisku medycznym pojawiło się nowe zjawisko: mówienie o pieniądzach w sposób otwarty, bez żadnych zahamowań ani skrępowania. Lenets_Tatsiana / PantherMedia
Jeśli zdrowie jest wartością bezcenną, to jak wycenić pracę lekarza, który przywraca je z dala od gabinetu czy szpitala? Na przykład w samolocie?
Czy kompetentna porada lekarska nie powinna być skalkulowana bez względu na okoliczności? W końcu jeśli udzielił jej fachowiec, który wziął za nią odpowiedzialność, dlaczego pozbawiać go wynagrodzenia?Bob Peterson/EAST NEWS Czy kompetentna porada lekarska nie powinna być skalkulowana bez względu na okoliczności? W końcu jeśli udzielił jej fachowiec, który wziął za nią odpowiedzialność, dlaczego pozbawiać go wynagrodzenia?

Wieczorny lot ze Sztokholmu do Warszawy. Na pokładzie samolotu Embraer 65 pasażerów. 40 minut przed lądowaniem słychać w głośnikach komunikat: „Proszę państwa, jeśli na pokładzie jest lekarz – prosimy o kontakt z personelem pokładowym”. Ze swojego miejsca podrywa się dr Łukasz Kołtowski, młody kardiolog z Warszawy. Natychmiast zgłasza się do stewardes, a te prowadzą go do pasażera, który skarży się na duszność i ból w klatce piersiowej. Zdążyły mu już podać tlen, ale załoga w takich sytuacjach woli upewnić się, czy nie ma obok medyka.

Polityka 5.2016 (3044) z dnia 26.01.2016; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Daleko od noszy"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016