Biurowiska straszą: czy jest dla nich ratunek?

M w Mordorze
W ostatnich latach najgorsze dzielnice miast porosły pomiędzy szkłem, aluminium i szybkobieżnymi windami.
Warszawski Służewiec zwany potocznie Mordorem jest największym korporacyjnym zagłębiem w Polsce. Codziennie do pracy dojeżdża tu ponad 100 tys. ludzi.
Piotr Tracz/Reporter

Warszawski Służewiec zwany potocznie Mordorem jest największym korporacyjnym zagłębiem w Polsce. Codziennie do pracy dojeżdża tu ponad 100 tys. ludzi.

Stacja PKP Służewiec. Pracownicy Mordoru przeskakują przez tory, by skrócić sobie drogę.
Leszek Zych/Polityka

Stacja PKP Służewiec. Pracownicy Mordoru przeskakują przez tory, by skrócić sobie drogę.

Któregoś dnia żona Tomasza Janasa przewraca się pod blokiem na nierównym chodniku. Jest w zaawansowanej ciąży, więc trzeba szybko jechać do lekarza, żeby sprawdzić, czy z dzieckiem wszystko w porządku. Ale znów nie mogą wydostać się z garażu w nowoczesnym apartamentowcu: przejazd blokują samochody parkujące (byle jak) po horyzont. Teraz trzeba wybrać: albo wezwać karetkę (która i tak nie ma tu jak dotrzeć), albo poczekać, aż pracownicy okolicznych biur skończą pracę, odjadą do domów, a droga stanie się chwilowo przejezdna.

Tomasz z żoną mieszkają w Mordorze. Tak warszawiacy ochrzcili tę służewiecką dzielnicę. U Tolkiena Mordor był symboliczną krainą zła. W Warszawie – nowoczesność i prestiż, które miały być wizytówką Służewca, sięgają tylko do płotów okalających inwestycje. Za nimi ciche, szybkobieżne windy, kulturalna i dyskretna ochrona w dyżurkach za weneckimi lustrami, a przed: butelki po tanich piwach, porzucone przez bezdomnych ubrania, fekalia. Kaszmirowe płaszcze do zabłoconych butów trekkingowych – bo jakoś trzeba dostać się do pracy – i szpilki w reklamówce.

Mordor jest nieprawdopodobnie zapchany. 150 tys. pracujących tutaj okupuje jeden przystanek tramwajowy. Podobnie jak kilkanaście tysięcy mieszkańców wtłoczonych w „apartamenty” ustawione pomiędzy biurowcami. W godzinach szczytu ludzie nie mają szans zmieścić się do wagonu. Kilkanaście minut pieszo stąd zatrzymuje się kolejka. Dziesiątki client managerów i senior specialistów chodzą tymi torami do pracy, uskakując, jeśli z naprzeciwka jedzie pociąg – robiąc skrót i omijając błoto. Na facebookowym profilu „Mordor na Domaniewskiej” 96 tys. ludzi, z około 150 tys. pracujących tutaj, wymienia komentarze. „Jak w Ziemi Obiecanej”, „Jak apokalipsa”, „Jak uchodźcy...”.

Od błota i bezczynnego tkwienia na przystanku w Mordorze chroni tylko awans. Za zmianą na wizytówce często idzie też prawo do miejsca w firmowym garażu. Dziewczyny z mordorskiej korporacji mało kto rozgrzewa tak, jak koleżanka, której po 2 latach udało się takie miejsce otrzymać. Bo one nadal przyjeżdżają do pracy prawie 2 godziny przed czasem – wtedy jest jeszcze szansa na upolowanie parkingu „na dziko”. Czyli na poboczu, na wcisk, całkowicie blokując chodniki i jezdnie – i uniemożliwiając innym wjazd i wyjazd.

Żeby ratować Mordor przed zalewem aut, miasto próbowało stawiać znaki zakazu, słupki i donice – ale były wyrywane. Strażnicy miejscy rozkładali ręce: znaku nie ma, nie ma podstawy do wlepienia mandatu.

Ciężkostrawna wuzetka

Jeszcze nieco ponad dekadę temu stały tu tylko hale fabryczne. Ale zakłady upadały i wyprzedawały swoje działki. To był atrakcyjny kąsek – grunty dużo tańsze niż w centrum, ale już uzbrojone, ze wszystkimi mediami. Do tego – dobry dojazd na lotnisko i do serca miasta. Deweloperzy zaczęli zabudowywać te tereny, zamieniając postindustrialne pustostany w kwartały nowoczesnych biurowców.

Jednak inaczej niż na świecie, w Polsce prace deweloperów nie stały się powodem rewitalizacji takich dzielnic. Paryska La Defense, dublińskie doki i pirsy czy londyński Canary Wharf to przykłady na to, jak zrujnowane dzielnice z powodzeniem zamieniono w ośrodki biznesu. Tam jednak, zanim wbito pierwszą łopatę, urzędnicy zadbali o miejską tkankę. Przeprowadzono całościową modernizację – wytyczono drogi, przerzucono mosty, doprowadzono metro. Teraz co rano z jego bramek wylewają się potoki ludzi w białych kołnierzykach i nieskazitelnie czystych butach. – W Polsce to był spontaniczny rozwój – ujmuje temat Mieczysław Reksnis, dyrektor stołecznego Biura Drogownictwa i Komunikacji w Warszawie. – Firmy bardzo szybko wchodziły w prawa własności i błyskawicznie dokonywały zabudowy posiadanych działek.

A Warszawa pozwalała rosnąć dzielnicy, jak chciała. Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy, tłumaczy, że sytuacja w stolicy była inna niż w Paryżu czy Londynie, bo te miasta miały gotową, zaplanowaną infrastrukturę. – Tymczasem my nadrabialiśmy wieloletnie zaległości – mówi. – A jednocześnie presja ze strony inwestorów była nie do zatrzymania. Do tego dochodzą różnice w finansowaniu: Warszawa ma dziś 14 mld zł budżetu, a np. Berlin 60 mld, i to euro.

W dodatku większość inwestorów operujących w Polsce przyjmowała – i wciąż przyjmuje – co najwyżej kilkuletnią perspektywę. Potem np. fundusz inwestycyjny wycofuje się, odsprzedaje nieruchomość innej instytucji finansowej i inkasuje pieniądze. – A skoro inwestor nie ma dalekosiężnych planów i strategii, to miasto nie znajduje w nim partnera – mówi Artur Celiński, szef projektu DNA Miasta, programu wspierania mądrej polityki kulturowej miast prowadzonego przy kwartalniku „Res Publica Nowa”. – Cele miasta i inwestora nie są zbieżne, więc nie ma mowy o wspólnej platformie. W państwach, które na inwestycje patrzą długofalowo, jak Niemcy czy Francja, deweloperom nie pozwolono by na taką swobodę.

Na korzyść deweloperów – i niekorzyść Mordoru – dodatkowo podziałał brak strategii rozwojowej miasta. Zamiast planów były tzw. wuzetki. Czyli decyzje o warunkach zabudowy wydawane tylko dla konkretnych inwestycji w miejscach, dla których miasto nie stworzyło jeszcze szerszych, obejmujących rozwój całej dzielnicy, planów zabudowy. W zamierzeniu miały one być doraźną pomocą, wyjątkiem od reguły – a jednak to właśnie na wuzetkach nową Polskę zbudowano. Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego jest czasochłonne i kosztowne, dlatego gminy często z tego rezygnowały. Wuzetki nie wymagały od miasta zobowiązań ani wydatków. A przy braku ogólnych planów, wyznaczających, co i gdzie będzie można w mieście wybudować, urzędnik bardzo rzadko mógł zablokować budowę czy postawić dodatkowe warunki. Bo czyż nie ma swobody budowania na własnej ziemi?

W rezultacie Polska upstrzona została niepasującymi do siebie budynkami – każdy z innej parafii, epoki, stylu i budżetu. A także całymi dzielnicami podobnymi do Mordoru.

Szkło zwizualizowane

Tymczasem zbudowana na dziko na Służewcu dzielnica weszła w fazę drugą rozwoju: pomiędzy biurowcami zaczęły mnożyć się apartamenty. A było tak: wybuchł kryzys, firmy zaczęły oszczędzać między innymi na biurach. Inne zaczęły rezygnować z Mordoru, bo służewski adres okazał się dla firmy nie prestiżem, lecz udręką. Klienci mający dojechać na spotkanie, krążyli kilkadziesiąt minut w poszukiwaniu wolnego miejsca, ale nie mieli szans na zaparkowanie auta. Wściekli rezygnowali, odmawiając ponownego przyjazdu. Swoje wiedzieli już także warszawscy taksówkarze. Zarobić 20 zł za kurs, by potem przez półtorej godziny nie móc wyjechać z dzielnicy? Dlatego słysząc adres, często odmawiali przyjęcia zlecenia.

I tak oto powierzchnie biurowe zaczęto rozpaczliwie przerabiać na apartamenty – żeby nie stały puste. Jak podaje Elżbieta Czerepak z firmy Knight Frank, w tych okolicach jest ponad milion metrów kwadratowych powierzchni biurowej na wynajem, z czego 170 tys. m kw. wciąż stoi puste.

A to wszystko zbiegło się z wydaniem dla Służewca oficjalnych planów zagospodarowania. Gdy miasto wreszcie je sporządziło, okazało się, że plan jest prawie całkiem różowy. To kolor oznaczający przestrzeń biurową. Urzędnicy miejscy na gwałt zaczęli Mordor odróżawiać. – Miasto nie może godzić się, by ta dzielnica była monokulturowa – przekonuje Janusz Galas, inżynier ruchu m.st. Warszawy. Teraz więc, zgodnie z uchwalonym wreszcie planem, jeśli miasto wydaje zgodę na wybudowanie czegokolwiek w Mordorze, to zwykle są to budynki mieszkalne. Inwestorzy, którzy kupili działki z zamiarem zabudowania ich, musieli dostosować się do nowych planów.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną