Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Ziemkiewicz, atakując działaczkę zaangażowaną w Czarny Protest, zachowuje się jak Trump

Wojciech Barczyński / Forum
Michelle Obama mówiła o Donaldzie Trumpie. Ale jestem przekonana, że mówiła też o Rafale Ziemkiewiczu.

Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz poświęcił sporo uwagi Annie Dryjańskiej, zaangażowanej w ruch feministyczny i akcję społeczną Czarny Protest. Napisał o niej na Twitterze: „To wyjątkowa czelność że pyskuje pod domem Jaro, sama jest zdeformowana a jednak ją mama urodziła”.

Ten skandaliczny i zwyczajnie chamski głos wpisuje się w falę hejterskich, antykobiecych i opresyjnych komentarzy, które zalały Polskę po Czarnym Proteście. Wypłynęło całe mnóstwo seksistowskich, wulgarnych i obraźliwych treści dotyczących kobiet: ich ciał, ich praw, ich odrębności. Jakby kobiety domagające się swoich praw były tak wielkim zagrożeniem dla porządku ustalonego przez mężczyzn, że należy je natychmiast opluć i zdezawuować. Czarny Protest zaskoczył swoim rozmiarem i powszechnością. Wzbudził niepokój mężczyzn, którzy nawykli do kontrolowania i wykorzystywania kobiet.

Ale nie tylko w Polsce, ale i w Stanach coś pękło. Narracja przemocy wobec kobiet napotkała wreszcie zdecydowany opór. Skutkiem może być niedawne odwrócenie sondaży w najważniejszych dla świata wyborach prezydenckich.

Jeżeli Donald Trump je przegra, to z pewnością wpływ na to będą miały jego ostatnie wypowiedzi dotyczące molestowania kobiet. Kandydat na prezydenta od lat miał upokarzać, traktować przedmiotowo, obrażać, zastraszać, a także fizycznie nękać kobiety. W swoim zachowaniu nie widzi nic niewłaściwego, a wręcz się nim chełpi.

Do tej pory Ameryka przyglądała się temu z zażenowaniem. Ale dziś przetacza się tu emocjonalna debata o seksizmie, uprzedzeniach i patriarchalnym porządku, który pozwala na krzywdzenie kobiet.

Co ciekawe, najbardziej płomienną i chyba

  • aborcja
  • czarne protesty
  • feminizm
  • Rafał A. Ziemkiewicz
  • Reklama