Społeczeństwo

Ciemno na scenie

Polscy artyści baletowi liczą na emerytalne przywileje

Zawód profesjonalnego tancerza wiąże się z bardzo wczesnym wejściem do zawodu i wyczerpującym treningiem. Zawód profesjonalnego tancerza wiąże się z bardzo wczesnym wejściem do zawodu i wyczerpującym treningiem. Flickr CC by 2.0
Czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przywróci artystom baletu prawo do wcześniejszych emerytur?
Tancerze, zwłaszcza ci, którzy tańczą repertuar klasyczny, nie są w stanie występować na scenie do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.David Ryle/Mood Board/Rex Features/EAST NEWS Tancerze, zwłaszcza ci, którzy tańczą repertuar klasyczny, nie są w stanie występować na scenie do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

Artystki i artyści corps de ballet zarabiają miesięcznie śmieszną kwotę w wysokości 1,8 tys. funtów, a ich kariery trwają nie dłużej niż dziesięć lat. Przedtem przez dziewięć lat muszą się kształcić i jest to najcięższy i najdłużej trwający trening zawodowy” – opowiada Siergiej Połunin, jeden z najwybitniejszych tancerzy XXI w. w rozmowie z brytyjskim „The Guardian”. W Polsce z problemami finansowymi borykają się nie tylko tancerki i tancerze corps de ballet, ale i czołowi soliści, dorabiający – po wielu godzinach ciężkiej pracy w teatrze – lekcjami udzielanymi w szkołach tańca dla amatorów.

Polityka 8.2018 (3149) z dnia 20.02.2018; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciemno na scenie"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007