Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zielona służba

Secret Service w pisowskim wydaniu

Obchody Święta Służby Ochrony Państwa. Obchody Święta Służby Ochrony Państwa. Jacek Domiński / Reporter
Służba Ochrony Państwa miała być elitarna, jak Secret Service w USA. A wyszło jak zwykle.
materiały prasowe

PiS nigdy nie ufał Biuru Ochrony Rządu. Nie lubił tej formacji. Bo miała korzenie sięgające PRL, bo kwitła w czasie III RP, no i przewiniła w Smoleńsku. Dlatego szybko podjęto decyzję – likwidujemy BOR, powołujemy SOP. BOR był zresztą w kiepskim stanie, o czym świadczyły wypadki z udziałem najważniejszych osób w państwie.

Rządzący doszli do wniosku, że wystarczy dołożyć kompetencji i wymienić „tamtych” na „swoich”. Minął rok. Można się przyjrzeć, jak udała się „dobra zmiana” w ochronie.

Starzy borowcy nie kryją rozżalenia. – 15 lat jestem już w służbie, uczyli nas jeszcze ludzie z elitarnej izraelskiej jednostki ochrony – mówi funkcjonariusz. – Jesteśmy „kulochwytami”, bierzemy na siebie atak, jeśli trzeba - to my mamy zginąć zamiast osoby ochranianej. To naprawdę trudna praca. Ale teraz nami pomiatają. „Psy” robią nam dyscyplinarki za byle co. Nawet za prywatną bluzę wystającą spod munduru na warcie.

„Psy”, czyli policjanci. To z policji rekrutuje się nowe kierownictwo Służby Ochrony Państwa. – Z BOR zrobili sobie synekurę – dodaje inny oficer. Stary BOR określa nowych pogardliwym określeniem „psiarnia”.

Niesforny prezydent

Gdy BOR postawiono w stan likwidacji, doświadczeni instruktorzy i kierowcy poodchodzili na emerytury. Nikt ich specjalnie nie zatrzymywał. – Nie wy, to przyjdą inni – słyszeli na odchodne.

Nowy szef SOP, generał policji Tomasz Miłkowski, mawiał: wystarczy, że ma się prawo jazdy. Chwalił się, że przychodzą do niego doświadczeni kierowcy, z kilkuletnim doświadczeniem w firmie kurierskiej.

„Starzy” wiedzieli, że takie podejście może się skończyć skandalem.

Polityka 11.2019 (3202) z dnia 12.03.2019; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Zielona służba"
Reklama