Społeczeństwo

Polak nienachalnie postępowy

Polacy wcale nie tacy konserwatywni

Polskie społeczeństwo wcale nie jest tak konserwatywne, jak się często uważa. Prędzej już podzielone. Tradycyjna obyczajowość zmaga się tu z postępem. Polskie społeczeństwo wcale nie jest tak konserwatywne, jak się często uważa. Prędzej już podzielone. Tradycyjna obyczajowość zmaga się tu z postępem. nikolaev / PantherMedia
Polacy są podzieleni, choć mimo wszystko postawy progresywne przeważają nad konserwatywnymi. A to oznacza, że PiS może niewiele wskórać homofobiczną kampanią przeciwko „seksualizacji naszych dzieci”.
Polityka

Postawy i poglądy Polaków próbowała sprawdzić pracownia IBRiS, która zadała respondentom blisko 20 pytań składających się na szerokie kulturowo-obyczajowe spektrum. Czyli o stosunek do Kościoła, do mniejszości seksualnych, o aborcję i eutanazję, wychowanie dzieci, edukację seksualną. Tak aby określić siłę oddziaływania dwóch wielkich prądów, progresywnego i konserwatywnego. Istotny był moment badania, czyli wtorek 12 marca. Raptem trzy dni po głośnym wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, stanowiącym wstęp do homofobicznej kampanii.

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019