Społeczeństwo

Polak nienachalnie postępowy

Polacy wcale nie tacy konserwatywni

Polskie społeczeństwo wcale nie jest tak konserwatywne, jak się często uważa. Prędzej już podzielone. Tradycyjna obyczajowość zmaga się tu z postępem. Polskie społeczeństwo wcale nie jest tak konserwatywne, jak się często uważa. Prędzej już podzielone. Tradycyjna obyczajowość zmaga się tu z postępem. nikolaev / PantherMedia
Polacy są podzieleni, choć mimo wszystko postawy progresywne przeważają nad konserwatywnymi. A to oznacza, że PiS może niewiele wskórać homofobiczną kampanią przeciwko „seksualizacji naszych dzieci”.
Polityka

Postawy i poglądy Polaków próbowała sprawdzić pracownia IBRiS, która zadała respondentom blisko 20 pytań składających się na szerokie kulturowo-obyczajowe spektrum. Czyli o stosunek do Kościoła, do mniejszości seksualnych, o aborcję i eutanazję, wychowanie dzieci, edukację seksualną. Tak aby określić siłę oddziaływania dwóch wielkich prądów, progresywnego i konserwatywnego. Istotny był moment badania, czyli wtorek 12 marca. Raptem trzy dni po głośnym wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego, stanowiącym wstęp do homofobicznej kampanii.

Polityka 12.2019 (3203) z dnia 19.03.2019; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Polak nienachalnie postępowy"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021