Społeczeństwo

Rejestr zdarzeń niepożądanych

Tych szpitalnych tragedii można było uniknąć

Wiele z przypadków szpitalnych tragedii wynika nie z zaniedbań, tylko ze strachu lekarzy przed ryzykiem. Wiele z przypadków szpitalnych tragedii wynika nie z zaniedbań, tylko ze strachu lekarzy przed ryzykiem. Getty Images
Tragedia w szpitalu w Sosnowcu – pacjent umiera po dziewięciu godzinach czekania w izbie przyjęć. Prokuratorskie śledztwo zapewne wskaże winnych, ale nie sprawi, że zgonów i możliwych do uniknięcia błędów będzie mniej.
Według amerykańskich badań tzw. medycyna defensywna – wynikająca z lęku lekarzy przed prawnymi konsekwencjami – była praktykowana przez 83 do nawet 93 proc. lekarzy.Mauritius Images/Alamy StockPhoto/BEW Według amerykańskich badań tzw. medycyna defensywna – wynikająca z lęku lekarzy przed prawnymi konsekwencjami – była praktykowana przez 83 do nawet 93 proc. lekarzy.

Mężczyzna (39 lat) przyjechał z pilnym skierowaniem od lekarza rodzinnego, który podejrzewał zator żylny i stan zagrożenia życia. Pan Krzysztof do szpitala wszedł na własnych nogach. Po dwóch godzinach (już na wózku) zrobiono mu badanie drożności żył. Potem nic się nie działo, tylko ze spuchniętej i sinej nogi sączył się krwisty płyn, a chory tracił świadomość. Po następnych dwóch godzinach, już na leżance, pobrano mu krew. Na zmierzenie ciśnienia czekał kolejne trzy. Mimo że pomiar wskazywał na zapaść, dalej leżał w poczekalni.

Polityka 13.2019 (3204) z dnia 26.03.2019; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Rejestr zdarzeń niepożądanych"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Lefebryści. Schizmatycy w łonie Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i jego poprzednik Benedykt XVI wykonali pewne gesty wobec tradycjonalistycznego Bractwa św. Piusa X. Czy może dojść do pojednania? I jakie pole manewru mają obie ze stron, skoro każda z nich uważa, że to ta druga powinna się nawrócić?

Roman Graczyk
05.11.2019