Społeczeństwo

Solidarni z Białymstokiem. Marsze, zbiórki i #TęczowaŚroda

Ci, którzy nie godzą się na przemoc wobec osób LGBTQ oraz wybuch agresji na ulicach polskich miast, 24 lipca mają okazję to zamanifestować, wychodząc z domu z tęczowym symbolem. Ci, którzy nie godzą się na przemoc wobec osób LGBTQ oraz wybuch agresji na ulicach polskich miast, 24 lipca mają okazję to zamanifestować, wychodząc z domu z tęczowym symbolem. Claudio Schwarz / Unsplash
Petardy, wyzwiska, agresja uczestników kontrmanifestacji środowisk kibicowskich i narodowych – tak zostanie zapamiętany pierwszy marsz równości w Białymstoku. Dziś do stolicy Podlasia płyną z całej Polski wyrazy wsparcia oraz konkretna, finansowa pomoc.

Demonstracja przeciw przemocy w Białymstoku – 28 lipca

Marsz przeciwko przemocy zapowiedzieli na wspólnej konferencji lider Wiosny Robert Biedroń, przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty oraz Adrian Zandberg z Partii Razem. „Dokładnie tydzień po tym, jak ruszył marsz równości w Białymstoku, chcielibyśmy spotkać się na marszu niezgody na przemoc” – mówił Zandberg.

Politycy Platformy Obywatelskiej nie planują brać udziału w marszu lewicy. Grzegorz Schetyna tłumaczył, że „ten marsz najważniejszy odbędzie się w październiku. Dzisiaj musimy protestować codziennie na ulicach przeciwko takim zachowaniom. Nie będziemy wpisywać się w grę i scenariusz przygotowany na Nowogrodzkiej. Dzisiaj PiS z tych demonstracji i spraw mniejszości chce zrobić główny wątek kampanii wyborczej. Tak nie jest”.

Niedzielne wydarzenie miało mieć formę marszu, ale według prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego (PO) to niemożliwe, ponieważ o zajęciu pasa ruchu trzeba uprzedzić z 30-dniowym wyprzedzeniem. Demonstracja wciąż wchodzi w grę – do białostockiego magistratu musi wpłynąć wniosek od organizatorów.

Czytaj także: Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Białegostoku

Warszawa przeciw przemocy – 27 lipca

By wyrazić solidarność z poszkodowanymi po zdarzeniach z Białegostoku, mieszkańcy stolicy spotkają się na pl. Defilad. Demonstracja ma się zacząć o godz. 14, zaplanowana jest na dwie godziny. „Weźcie ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej, a przede wszystkim te tęczowe. Bądźmy razem przeciwko przemocy” – czytamy na profilu wydarzenia na Facebooku. Inicjatywa jest oddolna, oficjalnym organizatorem jest Aleks Polak.

W pikiecie udział weźmie wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Strefy wolne od nienawiści: Gdańsk, Szczecin, Łódź, Opole

We wtorek 23 lipca o godz. 18 przed Dworem Artusa w Gdańsku odbędzie się manifestacja przeciwko nienawiści organizowana przez Młodych Ponad Podziałami i Młodą Zarazę. Jej hasło brzmi: „Strefa wolna od stref” i nawiązuje do dołączenia do „Gazety Polskiej” wlepek z hasłem „Strefa wolna od LGBT”. Organizatorzy chcą też wyrazić sprzeciw wobec ataków na Marsz Równości w Białymstoku.

Solidarność okażą też w czwartek (25 lipca) na pl. Wolności łodzianie. Manifestacja pod hasłem „Łódź przeciwko przemocy. Solidarność z Białymstokiem” rozpocznie się o godz. 19 i zakończy godzinę później. „Stańmy razem i okażmy solidarność z ofiarami przemocy. Nie pozwólmy na to, żeby tak tragiczne wydarzenia kiedykolwiek się powtórzyły!” – apeluje Fabryka Równości.

„Szczecin – strefa wolna od nienawiści!” – pod takim hasłem zbiorą się w piątek 26 lipca mieszkańcy. Więcej o proteście „Szczecin – strefa wolna od nienawiści!” – na Facebooku.

Również w piątek protest przeciw przemocy odbędzie się w Opolu na pl. Daszyńskiego (organizuje go Tęczowe Opole).

#TęczowaŚroda

W środę – w dniu publikacji „Gazety Polskiej” z homofobicznymi naklejkami „Strefa wolna od LGBT” – wychodzimy z domu z tęczowymi symbolami – zachęcają organizatorzy akcji #TęczowaŚroda. Ci, którzy nie godzą się na przemoc wobec osób LGBTQ oraz wybuch agresji na ulicach polskich miast, 24 lipca mają okazję to zamanifestować, wychodząc z domu z tęczowym symbolem. Można umieścić na koszulce naklejkę, przypiąć agrafką wydrukowaną tęczę lub wpiąć w ubranie tęczowy pin.

Czytaj także: „Nur für hetero”. Prawicowi publicyści chcą kawiarni, klubów i tramwajów bez LGBT

Zbiórka pieniędzy na lokalną społeczność LGBT+

Akcja Demokracja ruszyła ze zbiórką dla Stowarzyszenia Tęczowy Białystok, które organizowało białostocki Marsz Równości. Do tej pory udało się uzbierać ponad 75 tys. zł (link do zbiórki). Cała kwota zostanie przeznaczona na bieżącą działalność Tęczowego Białegostoku.

Stowarzyszenie zajmuje się działalnością edukacyjną: kształtowaniem postaw tolerancji, przełamywaniem uprzedzeń wobec osób
nieheteronormatywnych, propagowaniem wiedzy na temat orientacji seksualnych i tożsamości płciowych oraz przeciwdziałaniem przejawom homofobii w społeczeństwie.

Czytaj także:
Białostocki test Kościoła
Niech Białystok będzie przestrogą

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną