Społeczeństwo

Jarosław Kaczyński pomógł marszom równości, choć chce ich zakazać

W odpowiedzi na słowa prezesa PiS Kampania Przeciw Homofobii rozpoczęła zbiórkę na marsze równości w całym kraju. W odpowiedzi na słowa prezesa PiS Kampania Przeciw Homofobii rozpoczęła zbiórkę na marsze równości w całym kraju. Mercedes Mehling / Unsplash
W odpowiedzi na słowa prezesa PiS Kampania Przeciw Homofobii rozpoczęła zbiórkę na marsze równości w całym kraju. Na jej koncie jest już 55 tys. zł.

„Wie pani, problem jest taki, że gdyby to ode mnie zależało, no to by było jasne. Mój brat świętej pamięci, warszawiak, gdy był prezydentem Warszawy, to zakazał. Natomiast tu jest sprawa przepisów Unii Europejskiej. No, uchylą nam takie zakazy. Sądy zresztą też uchylą, bo są całkowicie pod wpływem tej ideologii” – mówił w Zbuczynie pod Siedlcami Jarosław Kaczyński, odnosząc się do pytania dotyczącego marszów równości. 10 sierpnia odbywał się tam piknik rodzinny, na którym prezes PiS otrzymał strażacki hełm. Wydarzenie relacjonowała TVP Info.

Prezes odniósł się do przypadku zakazania przez Lecha Kaczyńskiego w 2005 r. Parady Równości w Warszawie. Ta decyzja zaprowadziła go przed Trybunał w Strasburgu, w którym przegrał. Sąd uznał, że zakazując zgromadzenia, Polska w dwóch punktach naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka: dopuściła się dyskryminacji wobec mniejszości i złamała swobodę organizowania wieców i demonstracji.

Fundusz Prezesa, czyli pokaż prezesowi, jaką moc mają jego słowa

Kampania Przeciw Homofobii działająca na rzecz praw osób LGBT postanowiła w odpowiedzi na słowa Kaczyńskiego uruchomić Fundusz Prezesa. Zebrane środki zostaną w całości przekazane na organizację marszów równości w całym kraju – ich lista jest dostępna na Facebooku. Wsparcie ma trafić m.in. do Tęczowego Białegostoku, bydgoskiego Stowarzyszenia Stan Równości, Tęczowej Częstochowy, Tolerado w Trójmieście, Prowincji Równości w Kielcach, łódzkiej Fabryki Równości, Tęczowego Opola i Grupy Stonewall. W tym roku w sumie odbędzie się 25 marszów równości.

W ciągu niecałej doby KPH zebrało ponad 41 tys. zł, a dziś na koncie jest już prawie 55 tys. Zbiórkę wciąż można wesprzeć na Facebooku. Darowizny można wpłacać również na konto Kampanii Przeciw Homofobii:

Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii
numer konta: 35 2130 0004 2001 0344 2274 0001
tytuł przelewu: Darowizna na Fundusz Prezesa

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną