Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Franki idą na bank

Kto chce zarobić na frankowiczach

Koszt prowadzenia sprawy o unieważnienie umowy kredytowej (300 tys. zł) kancelaria wyceniła na 110 tys. zł. Koszt prowadzenia sprawy o unieważnienie umowy kredytowej (300 tys. zł) kancelaria wyceniła na 110 tys. zł. Getty Images
Najpierw ogoliły ich banki, teraz ustawia się kolejka następnych chętnych.
W latach 2005–10 udzielono prawie milion kredytów frankowych o wartości prawie 200 mld zł.Getty Images W latach 2005–10 udzielono prawie milion kredytów frankowych o wartości prawie 200 mld zł.

Handlarze krążą po kancelariach prawnych. Oferują do sprzedaży dane ludzi, którzy mają kredyty frankowe. – Dla mnie to brak etyki zawodowej doradców. Najpierw sprzedawali kredyty, stąd zapewne mają dane tych osób, a teraz chcą pieniędzy za „przyniesienie” ich do kancelarii – mówi mecenas Barbara Garlacz, prowadząca kancelarię specjalizują się w sprawach kredytów frankowych.

Za każdego potencjalnego klienta chcą nawet 50 proc. wartości umowy, jaka zostanie z nim zawarta przez prawników. Może wyjść i kilkadziesiąt tysięcy za „głowę”.

Krąży 200 miliardów

Rynek otworzył się po głośnym orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 3 października w sprawie kredytu frankowego państwa Dziubaków z Warszawy. To pierwsi polscy frankowicze, nad których losem pochylił się Trybunał Sprawiedliwości. I stanął po ich stronie. Stwierdził, że umowę z niedozwolonymi zapisami naruszającymi interesy konsumentów należy po prostu unieważnić.

Zgodnie z orzeczeniem obie strony oddają sobie tylko to, co wzięły: klient zwraca tyle, ile dostał, a bank to, co od niego wziął, czyli prowizje, ubezpieczenia i odsetki.

Sąd pierwszej instancji zgodnie z orzeczeniem TSUE unieważnił umowę kredytową, ale bank najpewniej się odwoła, więc sprawa jeszcze potrwa. Państwo Dziubak są wyraźnie speszeni niespodziewaną sławą: – Jesteśmy po prostu jedną z wielu rodzin, która ma taką sytuację z kredytem frankowym – mówi w rozmowie z POLITYKĄ Justyna Dziubak. I w tym rzecz. Orzeczenia Trybunału są wiążące dla wszystkich sądów. W ich ślady chcą iść teraz inni frankowicze.

A frankowych kredytów w latach 2005–10 udzielono prawie milion. Wartość tego portfela osiągnęła prawie 200 mld zł.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Franki idą na bank"
Reklama