Społeczeństwo

Biała plaga

Fala na uczelni

Wychowanie do milczenia zaczyna się od pierwszego roku. Wychowanie do milczenia zaczyna się od pierwszego roku. Mirosław Gryń / Polityka
Wyzwiska, seksizm i szantaż to stałe elementy kształcenia młodych lekarzy. Relacje między studentami a ich wykładowcami często przypominają wojskową falę.
Od pierwszych lat studiów niektórzy przyszli lekarze wzrastają w braku podstawowej kultury i empatii.Mirosław Gryń/Polityka Od pierwszych lat studiów niektórzy przyszli lekarze wzrastają w braku podstawowej kultury i empatii.

Magda, lekarka stażystka, codziennie przy stole operacyjnym słyszy teksty: „Wypnij się trochę” albo „Masz fajne cycki!”. Zdążyła się już nawet trochę przyzwyczaić, bo przed stażem było przecież sześć lat na uczelni. – Kiedy czytam ujawniane ostatnio relacje studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego o upokarzaniu, wyzwiskach i molestowaniu seksualnym, w gardle staje mi kamień. W swojej uczelni przeżyłam to samo – mówi.

Z rozmów ze studentami wynika, że schemat zawsze jest podobny.

Polityka 29.2020 (3270) z dnia 14.07.2020; Społeczeństwo; s. 29
Oryginalny tytuł tekstu: "Biała plaga"

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020