Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Lekarz z SOR: Zajmujemy się pudrowaniem trupa

SOR w jednym ze szpitali SOR w jednym ze szpitali Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Koronawirus w polskim szpitalu. Mówię: „Proszę pani, stan mamy jest krytyczny”. A ona: „Panie doktorze, chcielibyśmy się pożegnać”. Odpowiadam: „To niemożliwe. Oddział jest zamknięty, nie ma żadnych odwiedzin”.

PAWEŁ RESZKA: Szpital mały?
LEKARZ NA KONTRAKCIE W SOR: Niewielki, powiatowy, północno-wschodnia Polska.

Pisał pan do mnie o niedawnym dyżurze na SOR.
Tak, została pacjentka z nocy. Starsza kobieta po wstrząsie septycznym. Stan ciężki. Na zdjęciu RTG typowe zmiany dla zapalenia płuc. O 7 rano osobiście wymazuję pacjentkę w kierunku SARS-CoV-2. Czekam na wynik, tymczasem pacjentka wymaga pilnego podłączenia do respiratora, przeniesienia na OIOM.

Czytaj też: Epidemia się rozpędza. Czy służba zdrowia to wytrzyma?

Co pan robi?
Dzwonię. Na oddział zakaźny, na OIOM, w końcu wszędzie, gdzie można, na internę… Wszyscy zamknięci, nie mają miejsc albo nie przyjmą bez wyniku testu covidowego.

Pacjentka leży u pana i ma problemy z oddychaniem.
Anestezjolog mówi, że na OIOM nie weźmie, nie ma miejsca. Może podłączyć ją do respiratora na SOR. Nie powinna leżeć na oddziale ratunkowym tak długo. Ale zewsząd odsyłają mnie z kwitkiem. Tymczasem stan pacjentki pogarsza się z godziny na godzinę. Dzwoni córka tej kobiety.

Musi jej pan powiedzieć, że matka…
Tak, mówię jej: „Proszę pani, stan mamy jest krytyczny”. A ona: „Panie doktorze, chcielibyśmy się pożegnać”. Odpowiadam: „To jest niemożliwe. Nasz oddział jest zamknięty, nie może być żadnych odwiedzin ze względu na zagrożenie epidemiologiczne”. Kobieta nie ustępuje: „Panie doktorze, mój brat już tam jest, przed szpitalem. Może jednak…”. Wyglądam przez okno.

Był?

Reklama