Społeczeństwo

Mistrzowie pożegnań

Coraz więcej świeckich pogrzebów

Coraz częściej w kaplicy na cmentarzu czy w domu pogrzebowym zebrani oglądają prezentację multimedialną o zmarłym, są portrety, tableau ze zdjęć z różnych okresów życia. Równie ważna jest muzyka. Coraz częściej w kaplicy na cmentarzu czy w domu pogrzebowym zebrani oglądają prezentację multimedialną o zmarłym, są portrety, tableau ze zdjęć z różnych okresów życia. Równie ważna jest muzyka. Marcin Bondarowicz
To jedna z odsłon kryzysu Kościoła katolickiego w Polsce – ludzie nie wstydzą się już pogrzebu bez księdza.
Wraz ze świeckimi dzierżawcami cmentarnych kaplic pojawili się mistrzowie ceremonii. Świeckie pogrzeby przestały być atrybutem partyjnych dygnitarzy, wojskowych i milicjantów, choć wciąż jeszcze były ekscentryczną rzadkością. To się zaczęło zmieniać.Adam Chełstowski/Forum Wraz ze świeckimi dzierżawcami cmentarnych kaplic pojawili się mistrzowie ceremonii. Świeckie pogrzeby przestały być atrybutem partyjnych dygnitarzy, wojskowych i milicjantów, choć wciąż jeszcze były ekscentryczną rzadkością. To się zaczęło zmieniać.

Trend jest wyraźny – od kilku lat liczba rośnie. Całkiem prawdopodobne, że po ostatnich skandalach wokół Kościoła popyt na pochówek bez księdza jeszcze bardziej się zwiększy. Szacuje się, że w Polsce około 2 proc. wszystkich pogrzebów to uroczystości świeckie – w 2018 r. było ich ponad 8 tys. Świeckie pogrzeby mieli m.in. słynny kardiochirurg prof. Zbigniew Religa i noblistka Wisława Szymborska, wokalistka Kora i reżyser Kazimierz Kutz.

Mistrz ceremonii jest odpowiedzialny za przygotowanie scenariusza pogrzebu, mowa pożegnalna stanowi główną część uroczystości.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Mistrzowie pożegnań"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021