Społeczeństwo

Mistrzowie pożegnań

Coraz więcej świeckich pogrzebów

Coraz częściej w kaplicy na cmentarzu czy w domu pogrzebowym zebrani oglądają prezentację multimedialną o zmarłym, są portrety, tableau ze zdjęć z różnych okresów życia. Równie ważna jest muzyka. Coraz częściej w kaplicy na cmentarzu czy w domu pogrzebowym zebrani oglądają prezentację multimedialną o zmarłym, są portrety, tableau ze zdjęć z różnych okresów życia. Równie ważna jest muzyka. Marcin Bondarowicz
To jedna z odsłon kryzysu Kościoła katolickiego w Polsce – ludzie nie wstydzą się już pogrzebu bez księdza.
Wraz ze świeckimi dzierżawcami cmentarnych kaplic pojawili się mistrzowie ceremonii. Świeckie pogrzeby przestały być atrybutem partyjnych dygnitarzy, wojskowych i milicjantów, choć wciąż jeszcze były ekscentryczną rzadkością. To się zaczęło zmieniać.Adam Chełstowski/Forum Wraz ze świeckimi dzierżawcami cmentarnych kaplic pojawili się mistrzowie ceremonii. Świeckie pogrzeby przestały być atrybutem partyjnych dygnitarzy, wojskowych i milicjantów, choć wciąż jeszcze były ekscentryczną rzadkością. To się zaczęło zmieniać.

Trend jest wyraźny – od kilku lat liczba rośnie. Całkiem prawdopodobne, że po ostatnich skandalach wokół Kościoła popyt na pochówek bez księdza jeszcze bardziej się zwiększy. Szacuje się, że w Polsce około 2 proc. wszystkich pogrzebów to uroczystości świeckie – w 2018 r. było ich ponad 8 tys. Świeckie pogrzeby mieli m.in. słynny kardiochirurg prof. Zbigniew Religa i noblistka Wisława Szymborska, wokalistka Kora i reżyser Kazimierz Kutz.

Mistrz ceremonii jest odpowiedzialny za przygotowanie scenariusza pogrzebu, mowa pożegnalna stanowi główną część uroczystości.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Mistrzowie pożegnań"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Szamani i inni szatani. Polska religijność zabobonna

Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje.

Joanna Podgórska
21.07.2021