Społeczeństwo

Gdzie jest kadra? Kiedy próbne testy? Szkoły w rozsypce

Rozpoczęcie roku szkolnego w pierwszych klasach Rozpoczęcie roku szkolnego w pierwszych klasach Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Statystyki o przechodzeniu na naukę zdalną lub hybrydową klas I–III oscylują już wokół poziomu, przy którym w listopadzie zamykano już wszystkie szkoły.

Nieobecności nauczycieli, zwolnienia lekarskie, niemożność prowadzenia zajęć nawet w formie online – to rzeczywistość wielu szkół różnych szczebli i przedszkoli w ostatnich dniach. W licznych artykułach prasowych i internetowych przypisywano to dokuczliwym dolegliwościom w następstwie szczepień przeciwko koronawirusowi wśród pracowników. Wielu narzeka na osłabienie, objawy podobne do grypy, niektórzy na wysoką gorączkę. – W naszej szkole nie ma ostatnio ponad połowy kadry. Jednak osoby zaszczepione to tylko część nieobecnych i w większości wracają one do pracy po jedno-, dwudniowych zwolnieniach – obserwuje Maria, nauczycielka z podstawówki na wsi pod Krakowem.

Lekarze epidemiolodzy zapewniają, że opisywane objawy poszczepienne mieszczą się w normie. Spokojnie podchodzi do tego także rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis: – Duża liczba zgłaszanych dolegliwości wynika prawdopodobnie z zaszczepienia dużej grupy ludzi w dość krótkim czasie. Ponadto relacje w mediach społecznościowych i towarzyszące im gorące komentarze mogły sprawiać wrażenie, że skala tych negatywnych reakcji jest większa niż w rzeczywistości. Ma to ten negatywny skutek, że niektórzy nauczyciele zaczęli się wahać, czy przyjmować szczepionkę, a byli i tacy, którzy z tego zrezygnowali.

Sanepid bardziej powściągliwy

Zawirowania związane ze szczepieniami nakładają się na widoczną w rosnącej liczbie szkół trzecią falę pandemii. Podawane przez MEiN statystyki o przechodzeniu na naukę zdalną lub hybrydową klas I–III oscylują już wokół poziomu, przy którym w listopadzie decydowano o przejściu wszystkich placówek na zdalne nauczanie.

Reklama