Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Menedżer pasterz

Jak Kościół zarządza swoim bezcennym majątkiem

Państwo może zarobić na Wawelu, ale nie na kościółku na prowincji. To wątpliwe, by chciało przejąć coś, co przynosi tylko straty. Na fot. kościół p.w. św. Bartłomieja w Żegarach, woj. podlaskie. Państwo może zarobić na Wawelu, ale nie na kościółku na prowincji. To wątpliwe, by chciało przejąć coś, co przynosi tylko straty. Na fot. kościół p.w. św. Bartłomieja w Żegarach, woj. podlaskie. Andrzej Sidor / Forum
Za zaniedbania, które skończyły się pożarem zabytkowej katedry w Gorzowie Wlkp., sąd właśnie skazał proboszcza. Kościół katolicki zarządza ogromnym, bezcennym z historycznego punktu widzenia majątkiem. Czy potrafi?
Pożar zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim w 2017 r.Lech Muszyński/PAP Pożar zabytkowej katedry w Gorzowie Wielkopolskim w 2017 r.

Jest 1 lipca 2017 r., godzina 19.50. Proboszcz pędzi samochodem do Gorzowa. Był poza miastem, gdy wikary powiadomił go telefonicznie, że katedra płonie. „Jestem wstrząśnięty i zszokowany” – odpowiadał na gorąco proboszcz Zbigniew K. (wtedy jeszcze pod całym nazwiskiem). Drugi szok proboszcz K. przeżył w 2019 r., gdy prokurator oskarżył go i jego poprzednika o celowe zaniedbania w zabezpieczeniu świątyni. W katedrze brakowało systemu sygnalizacji pożarowej, badań rezystancji instalacji elektrycznej, ognioodpornych drzwi oddzielających wieżę, instrukcji pożarowej – wyliczał oskarżyciel.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Menedżer pasterz"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >