Społeczeństwo

W szczycie pandemii Rzeszów spiera się o medycznego robota

Operacja z udziałem robota da Vinci Operacja z udziałem robota da Vinci Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Największy rzeszowski szpital i niemal wszyscy politycy regionu zajmują się robotem chirurgicznym da Vinci. Marszałek województwa przeznacza na dzierżawę urządzenia 3,8 mld zł.

Robot ostatecznie skłócił rządzącą Rzeszowem Zjednoczoną (tylko z nazwy) Prawicę. Dla przypomnienia: w zbliżających się wyborach na prezydenta miasta startuje trzech prawicowych kandydatów, tj. wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł z Solidarnej Polski, wicewojewoda Ewa Leniart z PiS i Waldemar Kotula z Porozumienia Jarosława Gowina.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i jednocześnie prezes zarządu okręgu PiS został ojcem chrzestnym umowy między klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 1 a prywatną spółką z Krakowa Neo Robotics One, która prowadzi w Małopolsce prywatny Szpital Na Klinach i maszynę jakiś czas temu kupiła.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021