Społeczeństwo

Ranking szkół przyjaznych LGBT+. Oceniają uczniowie

Tęczowy Piątek Tęczowy Piątek Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Ranking ma pomóc uczniom w wyborze bezpiecznej i akceptującej szkoły średniej. Po raz pierwszy zostanie zorganizowany w całym kraju, a nie tylko w stolicy.

Szkoły przyjazne nastolatkom LGBT+ to miejsca, w których nie ma dyskryminacji rówieśniczej i wykluczania, pary jednopłciowe mogą tańczyć poloneza na studniówce, odbywają się warsztaty antydyskryminacyjne i Tęczowy Piątek. Do osób transpłciowych wszyscy zwracają się imieniem, które same dla siebie wybrały, zgodnie z odczuwaną płcią – mówi inicjator rankingu Dominik Kuc.

Akcję po raz pierwszy zorganizowano w 2018 r. w Warszawie, w tym roku obejmie całą Polskę. Oceniać można wszystkie szkoły ponadpodstawowe – także te katolickie, prywatne czy plastyczne. Na specjalnie stworzonej platformie internetowej z bazy placówek trzeba wybrać jedną, a potem anonimowo, bez podawania wrażliwych danych, odpowiedzieć na 17 zamkniętych pytań dotyczących postaw nauczycieli, dyrekcji, rówieśników. Oceny zbierane są od wszystkich osób pracujących w szkole, ale ostatecznie w rankingu będą brane pod uwagę tylko te od uczniów i uczennic. – W tym roku szczególnie chcemy premiować te miejsca, w których w tak trudnej sytuacji społeczno-politycznej jest odwaga, by zajmować się równością – tłumaczy Kuc.

Żeby zestawienie było reprezentatywne i liceum czy technikum pojawiło się w rankingu, potrzeba odpowiedzi minimum 30 osób. Ostatecznie szkołom przyznawanych jest od jednej do pięciu gwiazdek. Te, które znajdą się w pierwszej dziesiątce, otrzymają Dyplomy Równości. Te z ogona rankingu dostaną zaś rekomendacje różnych równościowych rozwiązań do wprowadzenia od zaraz.

Drogowskaz dla młodych

W ostatniej edycji rankingu pierwsze miejsce zajęło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” w Warszawie. To szkoła znana m.in. z tego, że w 2019 r. maturzyści na swojej studniówce najpierw odtańczyli najzwyklejszego poloneza, a później w parach jednopłciowych – „poloneza równości”. W ten sposób chcieli wesprzeć osoby LGBT. W ramach Tęczowego Piątku organizowano w „Bednarskiej” dyskusje z aktywistami organizacji pozarządowych, a na ścianie w stołówce zawisł duży plakat ze zdjęciami z parad równości, tęczowymi symbolami, przypinkami, flagami.

Niektóre szkoły, jak XXX Liceum im. Śniadeckiego w Warszawie, chwaliły się swoją pozycją w rankingu na stronie internetowej oraz w czasie tzw. dni otwartych. W części placówek Dyplomy Równości wywieszano obok tych z „Perspektyw”.

Szkoły, które otrzymały słabe oceny od swoich tęczowych uczniów, zwykle chcą się poprawić. – To kolejna zaleta naszego badania. Kiedy mówi się o tym, że duża część uczniów LGBT doświadcza w szkołach przemocy albo ma myśli samobójcze, szkoły i nauczyciele często stosują mechanizm wyparcia. Dominuje postawa: to na pewno nie u nas, to nie nasi uczniowie. Ranking takie twierdzenie obala i pokazuje, w których konkretnie szkołach są problemy – mówi Dominik Kuc.

I dodaje: – Nie chcemy zastępować „Perspektyw” czy rankingu maturalnego, ale wyniki naszej tęczowej akcji naprawdę są drogowskazem dla wielu uczniów, którzy mają poczucie sprawczości i przekonanie, że w jakiś sposób pomagają młodszym kolegom i koleżankom w tym, by wybierając szkołę średnią, trafili do bezpiecznego środowiska.

Mapa równości. Wyniki w czerwcu

O konkretne rozwiązania dopytują zwłaszcza osoby transpłciowe. Najczęściej chcą wiedzieć, czy w danej szkole można posługiwać się imieniem preferowanym, a nie „deadname′em” z metryczki.

Z badania w warszawskich szkołach wynika, że widzialność właśnie tej grupy uczniów, a więc także ich potrzeb, w ostatnim czasie wzrasta. Dotychczas w stolicy nie było takiej szkoły, której uczniowie wskazaliby, że nie znali żadnej osoby transpłciowej w gronie kolegów i koleżanek. Jeśli chodzi o możliwość stosowania imienia preferowanego, zgodnego z tożsamością płciową, dotychczas dominowały – w pięciostopniowej skali, od „zawsze” do „nigdy” – odpowiedzi „często”. Na mapie 140 w pełni przebadanych warszawskich szkół, które wzięły udział w ankiecie, nie było miejsca, w którym taka możliwość w ogóle nie wchodziłaby w grę.

Jaka sytuacja jest w innych miastach, dowiemy się z tegorocznej edycji rankingu. Głosować można do 30 maja. Dyplomy Równości zostaną rozdane na początku czerwca. Wyniki można śledzić na bieżąco na stronie maparownosci.pl.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Gra o tron u Zygmunta Solorza. Co dalej z Polsatem i całym jego imperium, kto tu walczy i o co

Gdyby Zygmunt Solorz postanowił po prostu wydziedziczyć troje swoich dzieci, a majątek przekazać nowej żonie, byłaby to prywatna sprawa rodziny. Ale sukcesja dotyczy całego imperium Solorza, awantura w rodzinie może je pogrążyć. Może mieć też skutki polityczne.

Joanna Solska
03.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną