Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Młodość odjęła im skrzydła

Maturzyści 2021: bez studniówek, osiemnastek, przygnieceni nauką

Części maturzystów coś tam z radości życia udało się złapać. Komuś osiemnastka wstrzeliła się w tygodnie rozluźnienia ograniczeń, ktoś był na klasowej wycieczce, ktoś odreagował lockdown w wakacje, ktoś znalazł chłopaka lub dziewczynę. Części maturzystów coś tam z radości życia udało się złapać. Komuś osiemnastka wstrzeliła się w tygodnie rozluźnienia ograniczeń, ktoś był na klasowej wycieczce, ktoś odreagował lockdown w wakacje, ktoś znalazł chłopaka lub dziewczynę. Iza Kucharska
Maturzyści 2021. Prawie połowę szkoły średniej spędzili na zdalnym nauczaniu. Biorą korki, na które już brakuje pieniędzy. Bez studniówek, prywatek i randek.
Protestacyjne doświadczenie tegorocznych maturzystów – rozmowy z policją, lektura strajkowych instrukcji dla zatrzymywanych – choć gorzkie, niesie dużo więcej wiedzy o funkcjonowaniu państwa niż lekcje wiedzy o społeczeństwie.Sławomir Olzacki/Forum Protestacyjne doświadczenie tegorocznych maturzystów – rozmowy z policją, lektura strajkowych instrukcji dla zatrzymywanych – choć gorzkie, niesie dużo więcej wiedzy o funkcjonowaniu państwa niż lekcje wiedzy o społeczeństwie.

Sukienka Oli jest z tych wystrzałowych: szaro-srebrna, obcisła, prawe ramię odkryte, lewy rękaw długi. Kupiona w Galerii Młociny za kilka setek ponad rok temu, specjalnie na osiemnastkę. Nigdy niezałożona, zwisa dziś smętnie w głębi szafy, tak jak woreczki z serpentynami do dekoracji sali walają się w kartonie w garderobie. Rezerwację lokalu odwołali z rodzicami zaraz, gdy zaczął się lockdown. W dniu urodzin Oli zjedli tort z rodzicami i siostrą, nawet chrzestna nie przyjechała spod Białegostoku. Tyle było z tej osiemnastki, że przelewy przyszły na konto.

Pod kątem studniówki dziewczyna zakupów już nie robiła, choć dopiero w grudniu szkoła oficjalnie poinformowała, że imprezy nie będzie. Olce żal – ma urodę, chłopaka, lubi się zabawić. Jak nic, byłoby jedno z tych kolorowych wspomnień, które cieszą człowieka przez lata. Za kilka dni 19. urodziny, ale dla Oli to już żadna okazja do świętowania. Zresztą i tak zakuwa do matury.

Ola, jej koledzy i koleżanki, urodzeni w 2002 r., są pierwszym od lat rocznikiem, którego wejście w dorosłość nie ma nic z fety, balangi, celebry. I który od miesięcy zdaje egzaminy dojrzałości rozumiane tak dosłownie, jak nie były od dekad.

Egzamin pierwszy: nauki społeczne

Ten czas przedzierzgania się ucznia w dorosłego zawsze był stresujący, pełen wstrząsów i wyzwań. Ale jakoś to łagodziło piwo wypite w barze, grupowe snucie się po mieście, miłości. Teraz to właśnie, co powinno być źródłem wsparcia – trwanie w relacjach – też stało się wyzwaniem i wysiłkiem. A młodzi nie są przygotowani, jak o to dbać. – Moje wolne dni wyglądają tak, że siedzę na telefonie albo oglądam Netflixa. Znajomi boją się spotkać, bo koronawirus. Zapomniałem, jak wygląda normalna rozmowa z rówieśnikiem, wszystkie kontakty utrzymuję online – opowiada Adrian, 19-latek z Warszawy.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Młodość odjęła im skrzydła"
Reklama