„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Społeczeństwo

Na raty i na rękę

Pandemiczny sezon komunijny

Dziewczynki przystępujące do sakramentu słane są do kosmetyczki, fryzjera. Profesjonalny kok czy inne upięcie włosów u fryzjera albo zakręcone fale to koszt ok. 100 zł. Dziewczynki przystępujące do sakramentu słane są do kosmetyczki, fryzjera. Profesjonalny kok czy inne upięcie włosów u fryzjera albo zakręcone fale to koszt ok. 100 zł. Shutterstock
Lekarze zaniepokojeni, socjologowie zaciekawieni, a dzieci zastanawiają się, czy prezentowych pieniędzy starczy na konsolę. W Polsce zaczął się pandemiczny sezon komunijny.
W komunijnych pamiątkach nastąpiła pewna zmiana. Obok tradycyjnych medalików pojawiły się maseczki z symbolem Eucharystii.Łukasz Solski/EAST NEWS W komunijnych pamiątkach nastąpiła pewna zmiana. Obok tradycyjnych medalików pojawiły się maseczki z symbolem Eucharystii.

Ani kłopoty wizerunkowe Kościoła – skandale pedofilskie czy polityczne zblatowanie z władzą – ani obostrzenia sanitarne nie zahamowały rytuału – bardziej dziś zresztą społeczno-obyczajowego niż duchowo-religijnego. Tegorocznym hitem są duże namioty, które można rozstawić przed domem w ogrodzie. Warto go wypożyczyć (1,5–2 tys. zł), bo pomieści do 30 gości. Mieszkańcy blokowisk mają trudniej, co często zmusza ich do zejścia do podziemia.

– Nie mieliśmy warunków, by przyjąć dwadzieścia osób w 60-metrowym mieszkaniu, dlatego zrobiliśmy przyjęcie w restauracji u znajomego – opowiada Maria, mama ośmiolatki. – Nikogo poza rodziną nie było.

Zniecierpliwienie

Pierwszokomunijne emocje tliły się od miesięcy. Przez pandemię nie było jasne, czy komunie w ogóle się odbędą. Sprawa nie jest błaha. Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego rokrocznie do pierwszej komunii przystępuje około 300 tys. dzieci. Statystycznie tegoroczna sytuacja jest dość skomplikowana. W 2020 r. wielu rodziców, przestraszonych pandemią, przekładało komunie na wrzesień, większość jednak na rok następny. Tak było w rodzinie Marii: – Córka przystąpiła w tym roku do komunii ze starszą kuzynką, której komunia została odroczona.

W tym roku zdrowotne dylematy były podobne – bo wirus nie dość, że nie zniknął, to przez całą wiosnę zbierał śmiertelne żniwo. Jednak większość rodzin nie chciała dalszego przekładania uroczystości. Wirus przez rok spowszedniał. Górę brało zniecierpliwienie i chęć powrotu do normalności.

Wiążące decyzje w sprawie tegorocznych komunii w większości diecezji w Polsce zapadły pod koniec kwietnia. I to był już naprawdę ostatni dzwonek. Izabela Gronkowska-Karp, prowadząca cukiernię w podwarszawskim Józefowie, po drugim majowym weekendzie była szczęśliwa, bo interes rozkwitł, ale i potwornie zmęczona.

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Na raty i na rękę"
Reklama