Społeczeństwo

Życie po nadużyciach

Tak kończą się sprawy o nadużycia na wyższych uczelniach

Zgłoszeń spraw dyscyplinarnych dotyczących nauczycieli akademickich przybywa. Zgłoszeń spraw dyscyplinarnych dotyczących nauczycieli akademickich przybywa. Iza Kucharska
Po nagłośnieniu przypadków molestowania i mobbingu wobec studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a później innych uczelni, kilkunastu wykładowców ponosi konsekwencje. W większości łagodne.
Nawet tam, gdzie karanie kolegów wykładowców idzie mało spektakularnie, widać starania, by uczelniane normy i kulturę zmienić. Na fot. Szkoła Filmowa w Łodzi.Marian Zubrzycki/Forum Nawet tam, gdzie karanie kolegów wykładowców idzie mało spektakularnie, widać starania, by uczelniane normy i kulturę zmienić. Na fot. Szkoła Filmowa w Łodzi.

Przebieg postępowań dyscyplinarnych na uczelniach bywa groteskowy dla postronnego obserwatora. Z sali, w której trwa posiedzenie komisji w sprawie ewentualnych przewin profesora, wybiega przewodniczący. Wraca i zaraz znów wybiega lub zaczyna gdzieś dzwonić. – W pracy rzecznika dyscyplinarnego i komisji dyscyplinarnej na uczelni medycznej czy artystycznej jest jeden istotny problem: brak prawnika – opowiada pracownik szkoły wyższej.

Funkcje dyscyplinarne mogą pełnić tylko nauczyciele akademiccy.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie po nadużyciach"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021