Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

PiS chce uderzyć w TVN? Jest projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji

PiS stworzył ustawę wymierzoną w TVN. PiS stworzył ustawę wymierzoną w TVN. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
„Trudno, byśmy popierali rozwiązanie, które służyłoby do ograniczania pluralizmu mediów” – komentował w Radiu TOK FM złożony przez posłów PiS projekt Jarosław Gowin.

Koncesja amerykańskiego koncernu Discovery, do którego należy TVN, wygasa 26 września 2021 r. Stacja już rok temu złożyła wniosek o jej przedłużenie. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wciąż zwleka z decyzją.

Tymczasem w nocy z 7 na 8 lipca do Sejmu trafiła nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, podpisana przez posłów PiS – przedstawicielem wnioskodawców jest Marek Suski. W projekcie zapisano, że „koncesja może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna (...) od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

Projekt ma na celu „doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami RTV przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa” – czytamy w uzasadnieniu.

Koncesja TVN. Spór w Zjednoczonej Prawicy

Jarosław Gowin, szef Porozumienia, na antenie Radia TOK FM mówił, że projekt nie był z nim konsultowany, a o jego istnieniu dowiedział się rano. Dodał też: „Nie ulega wątpliwości, że cokolwiek sądzimy o stacji TVN, to ona jest ważnym elementem pluralizmu mediów. Trudno, byśmy popierali rozwiązanie, które służyłoby do ograniczania pluralizmu mediów”.

Z kolei w TVN24 europoseł PiS Joachim Brudziński zapytany o to, czy projekt może być wykorzystany przeciwko TVN, odpowiedział: „Skupmy się na inwestycjach polskich. Nie znam szczegółów tej ustawy, ale wielokrotnie rozmawialiśmy o tym, że należy przywrócić taką elementarną równowagę, również kapitałową, jeśli chodzi o rynek medialny w Polsce”.

„Jestem bardzo zbudowany tym, że chcemy się tym zająć. Ważne, aby podmioty polskie nie były traktowane gorzej niż podmioty z europejskiego obszaru gospodarczego (...). W Polsce muszą obowiązywać całkowicie podstawowe reguły. Takie, jakie obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej. Wyobrażamy sobie sytuację, że któreś medium w Polsce miałoby być kupione przez podmiot rosyjski, chiński czy z krajów arabskich? No chyba nie” – powiedział z kolei w czasie konferencji Mateusz Morawiecki.

Koncesja TVN24 testem niezależności KRRiT

Towarzystwo Dziennikarskie w wydanym w czwartek oświadczeniu podkreśla, że „w tym kontekście szczucie na wracającego na scenę polityczną Donalda Tuska, kolejna kampania nienawiści prowadzona przez media publiczne zawłaszczone przez PiS, przede wszystkim przez »Wiadomości« TVP1 i TVP Info, skłania do refleksji: jak wolność słowa w telewizji wyglądałaby w Polsce bez TVN24? A jak bez »Faktów« TVN, co także jest możliwe, jak ujawnił to Przewodniczący KRRiT na posiedzeniu komisji sejmowej 6 lipca”.

TD wzywa KRRiT, by wykazała w tej sprawie „funkcjonalną niezależność”, ponieważ jej decyzja zaciąży na unijnej ocenie stanu polskiej praworządności, od której zależy wypłata 770 mld złotych z Funduszu Odbudowy dla Polski.
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną