Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

MEiN szykuje szkoły na wrzesień. Albo udaje, że to robi

Rozpoczęcie roku szkolnego podczas epidemii koronawirusa Rozpoczęcie roku szkolnego podczas epidemii koronawirusa Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Co jest w rządowych wytycznych? Nic. A w każdym razie żadnych konkretów. Pozostaje więc w napięciu czekać na kolejne odsłony programu wsparcia dla szkół.

Wszystko po staremu – tylko tak skwitować można rozsyłane od 2 sierpnia do szkół wytyczne MEiN, MZ i GIS w sprawie „bezpiecznego powrotu” do nauki od września. Faktem jest, że w tym roku komunikacja władz ze szkołami ruszyła prędzej niż w ubiegłym. Istnieje jednak obawa, że w resorcie uznano, iż to czasowe przesunięcie załatwi sprawę i stworzy wrażenie, że rządowe zaangażowanie w temat jest poważniejsze niż rok temu.

Wytyczne epidemiczne dla szkół

Co jest w wytycznych? Nic. A w każdym razie żadnych konkretów. Ten zarzut najwyraźniej próbowano rozbroić we wstępie do komunikatu, zastrzegając: „W ogólnych wytycznych nie jest możliwe uwzględnienie specyfiki każdej szkoły – małej i dużej, z regionów o zróżnicowanej sytuacji epidemicznej”. A dalej czytamy, że do szkoły ani uczeń, ani nauczyciel nie powinien przychodzić z objawami infekcji, że między ludźmi należy zachowywać minimalną odległość półtora metra, że trzeba często myć ręce lub je dezynfekować, odkażać powierzchnie przed zajęciami lub po nich, nosić maseczki w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu (przy czym rutynowe zakładanie ich w przestrzeni wspólnej rekomenduje się tylko w przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych) itd.

Zalecono ponadto, by przy wejściu głównym do szkoły umieścić numer inspekcji sanitarnej w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999 i 112. Jako żywo trudno się połapać, czemu akurat ten punkt – chyba jedyny nowy – ma służyć.

Pomiar temperatury, monitoring kuratora

Pozostaje więc w napięciu czekać na kolejne odsłony programu wsparcia dla szkół. Zapowiedziano już szkolenia prowadzone przez Ośrodek Rozwoju Edukacji m.in. dla kadry kierowniczej i specjalistów szkolnych z interwencji kryzysowej (od 15 sierpnia), przekazanie pakietów edukacyjnych – filmików, przykładowych konspektów i scenariuszy lekcji o zdrowiu (po 20 sierpnia), a wreszcie organizowane przez kuratoria konferencje online skierowane do dyrektorów szkół na temat programu szczepień nastolatków (ostatni tydzień sierpnia). Sukcesywnie do placówek mają też trafić m.in. stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry, rękawiczki i maseczki.

Szczególnie pierwsze części tej zapowiedzi – a więc szkolenia z interwencji kryzysowej i konspekty lekcji o zdrowiu – byłyby ze wszech miar przydatne, obiecujące i właściwe. Gorzej, jeśli jakość tej oferty będzie taka jak rozesłanych wytycznych, a jedynym, co zostanie faktycznie zrealizowane, będzie „monitoring ze strony kuratoriów oświaty w zakresie przygotowywanych przez szkoły programów wychowawczo-profilaktycznych”. Bo to też resort zapowiedział.

Powrót szkoły i Elbanowskich

Trzeba przyznać, że dyrektorzy większości szkół także oddają się kanikule, próbując wrócić do równowagi po ekstremalnie trudnym roku, i na razie nie za bardzo chcą rozmawiać o planach na rok następny. Który zapowiada się jako niewiele łatwiejszy, a na froncie ideologicznym wręcz trudniejszy niż poprzedni. Za tydzień lub dwa trzeba będzie jednak przestawiać zwrotnice – zwłaszcza że według wizji ministerstwa pierwsze dni września mają być poświęcone lekcjom i spotkaniom z rodzicami na temat szczepień (na razie są rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów „w określonych grupach wiekowych”), a w kolejnych dniach szczepienia mają ruszyć na terenie placówek.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział niedawno, że w rządzie rozważana jest zachęta, by szkoły, w których zaszczepiona jest duża część społeczności, były zwolnione z obowiązku nauki zdalnej czy hybrydowej. Tymczasem przeciwnicy szczepień dzieci na covid rosną w siłę. Pod projektem Karoliny i Tomasza Elbanowskich w tej sprawie podpisało się już 14 tys. osób – co ciekawe, inicjatywę promuje część prorządowych mediów.

Jednego, czego możemy być na razie pewni, to że w tym roku w Polsce będzie inaczej niż zwykle. Im bliżej końca lata, tym bardziej temperatura, przynajmniej wokół szkół, szczepień i nauki, będzie rosła.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną