Społeczeństwo

Znikające kozetki

Znikające kozetki. Dlaczego psycholog nie pracuje w zawodzie?

Dyrektorzy przychodni nie rwą się do tworzenia psychologicznych etatów, bo szybciej „wyrabia się” punkty w kontraktach z NFZ przez recepty i wizyty lekarskie. Dyrektorzy przychodni nie rwą się do tworzenia psychologicznych etatów, bo szybciej „wyrabia się” punkty w kontraktach z NFZ przez recepty i wizyty lekarskie. Iza Kucharska
Rok w rok polskie uczelnie opuszcza, według ostrożnych szacunków, około pięciu tysięcy magistrów psychologii. Mimo to miesiącami trzeba czekać na pomoc specjalistów. Dlaczego ich brakuje?
Katarzyna Sarnicka: „Zależy nam, aby uregulować dostęp do zawodu. Obecna sytuacja, w której na rynku prywatnym właściwie każdy może otworzyć gabinet, prowadzić psychoterapię bez superwizji, a klientowi trudno się zorientować, z kim ma do czynienia, szkodzi i społeczeństwu, i środowisku”. ForumGwiazd/Forum Katarzyna Sarnicka: „Zależy nam, aby uregulować dostęp do zawodu. Obecna sytuacja, w której na rynku prywatnym właściwie każdy może otworzyć gabinet, prowadzić psychoterapię bez superwizji, a klientowi trudno się zorientować, z kim ma do czynienia, szkodzi i społeczeństwu, i środowisku”.

Najgorzej jest rozsypać się w dużym mieście. Zwalniają cię z pracy, rzuca mąż albo żona, ktoś ci umarł, nie masz kasy. Czujesz, że tracisz grunt. Chcesz zwrócić się po wsparcie do fachowca.

Poradnia Zdrowia Psychicznego SPZLO, warszawska Ochota: – Dzień dobry, chciałabym zapisać się do psychologa w ramach NFZ. – Niestety, zapisy są wstrzymane. Może w listopadzie pojawią się terminy. Ale nie wiem, na kiedy. Mamy niezrealizowane zgłoszenia jeszcze z 2020 r. – przekazuje pracowniczka rejestracji.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Znikające kozetki"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021