Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Jedenaste Nie bądź obojętny!

Laureatki tegorocznej Nagrody im. Janiny Paradowskiej o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

Fotografia ze strony Fundacji Ocalenie. Fotografia ze strony Fundacji Ocalenie. Fundacja Ocalenie
O dramatycznej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i traumie ludzi pomagających uchodźcom rozmawiają tegoroczne laureatki Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego: Ewa Siedlecka oraz działaczki Fundacji Ocalenie Anna Chmielewska, Kalina Czwarnóg i Agata Kołodziej.
Kalina Czwarnóg, Agata Kołodziej i Anna ChmielewskaLeszek Zych, MP Kalina Czwarnóg, Agata Kołodziej i Anna Chmielewska

EWA SIEDLECKA: – Na granicy jesteście od sierpnia, od sprawy z Usnarza. Tak jak ci, których ratujecie, chodzicie nocą po lasach, kryjecie się przed strażą graniczną, żeby wam nie udaremniła niesienia pomocy. Jak to wytrzymujecie?
AGATA KOŁODZIEJ: – My wracamy do ciepłego łóżka, a oni tam zostają. Nie można o tym nie myśleć. Ale musimy być w formie. Więc mamy zmiany po cztery osoby i sztywny grafik ułożony tak, żeby nikt nie był na granicy za długo. Zmiany trwają trzy i pół dnia, i po tym czasie trzeba zjechać.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Jedenaste Nie bądź obojętny!"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022