„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Społeczeństwo

Sejm przyjął lex TVN. Losy ustawy są w rękach Andrzeja Dudy

Jarosław Kaczyński w Sejmie, 17 grudnia 2021 r. Jarosław Kaczyński w Sejmie, 17 grudnia 2021 r. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sejm odrzucił weto Senatu w sprawie lex TVN. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz'15 oraz Łukasz Mejza. Wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu niespodziewanie zajęła się w piątek 17 grudnia uchwałą Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN. Posłowie opozycji o zmianie w planie posiedzenia dowiedzieli się kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem.

Po zakończeniu krótkiego posiedzenia komisji kultury i środków przekazów ustawa trafiła pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz ′15 oraz Łukasz Mejza. Wstrzymało się dziesięciu posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Odrzucenie senackiego weta przez Sejm oznacza, że lex TVN trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy.

Senat w całości odrzucił nowelizację 9 września – wśród 53 senatorów, którzy byli za taką decyzją, znalazł się jeden przedstawiciel PiS, a trzech polityków tej partii wstrzymało się od głosu.

USA: Jesteśmy skrajnie rozczarowani

„Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP. Oczekujemy, że prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej” – napisał na Twitterze Bix Aliu, chargé d′affaires ambasady USA, który jest obecnie najwyższym rangą amerykańskim dyplomatą w Polsce.

Lex TVN. Art. 35

Nowelizacja całkowicie zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Emocje budzi zwłaszcza art. 35 ustawy dotyczący kapitału zagranicznego. Teraz prawo pozwala udzielać koncesji tym podmiotom, które mają siedzibę lub stały adres zamieszkania w krajach należących do EOG. TVN SA w tych przepisach się mieści – spółka Polish Television Holding BV amerykańskiego koncernu Discovery Inc. nawiguje z Holandii i ma przyznaną sporą autonomię. Od maja wiadomo, że Discovery połączy się wkrótce z należącą do AT&T firmą WarnerMedia i stanie się jeszcze większym medialnym konglomeratem. Większość akcji (71 proc.) ma należeć do AT&T, które poza tym miałoby otrzymać 43 mld dol. w gotówce, w formie obligacji i pomniejszenia długu WarnerMedia. Transakcja dokona się najpewniej w ciągu roku.

Koncesja dla TVN24 wygasła 26 września. Kilka dni wcześniej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w uchwale zdecydowała się ją przedłużyć, choć stacja zabezpieczyła się na wypadek jej nieprzedłużenia i uzyskała koncesję holenderską. „Duży” TVN ma zaś koncesję do kwietnia 2024 r.

Czytaj też: Reasumpcja bez granic, bo media mają być „nasze”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Życie usłane Lotosem. Sprawdzamy, ile ludzie bliscy Obajtkowi zarabiają w norweskiej spółce Orlenu

Dochody uzyskiwane i opodatkowane w Norwegii stanowią w tym kraju informację publiczną. Zapytaliśmy więc tamtejszy urząd podatkowy o zarobki w orlenowskiej spółce.

Anna Dąbrowska, Mieszko Czarnecki
03.06.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną