Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Niedzielski: Wzrost zakażeń koronawirusem to poświąteczna anomalia

Minister Adam Niedzielski Minister Adam Niedzielski Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Ostatniej doby zanotowano w Polsce 17 196 zakażeń koronawirusem. To o ponad 10 proc. więcej niż tydzień temu. Resort zdrowia uznaje te wyniki za konsekwencję rodzinnych spotkań w święta.

– Obserwujemy systematyczne wzrosty zakażeń koronawirusem w Polsce. Ten poziom zakażeń jest zauważalnie większy niż w ostatnich dniach. Ta sytuacja budzi ogromny niepokój, bardzo dokładnie przyglądaliśmy się liczbom i interpretujemy zwiększone wyniki jako anomalię poświąteczną. Mamy do czynienia z przejściowym wzrostem zakażeń, a nie zmianą trendu. Ale ta ocena może się w najbliższych dniach zmienić – mówił w czasie konferencji prasowej minister zdrowia.

Adam Niedzielski tłumaczył, że w poprzednim roku w okresie okołoświątecznym sytuacja była podobna: – Doszło też do lokalnego, przejściowego zwiększenia liczby przypadków. Po tym zwiększeniu nastąpił spadek. I jak podkreślał, większa liczba wykonywanych testów powoduje, że wykrywanych jest więcej zakażeń. Z ogólnej liczby wykonywanych testów zakażenia są potwierdzane w Polsce na poziomie ok. 15 proc.

Omikron w Polsce. Jesteśmy gotowi?

Jeżeli zwiększona skala zakażeń pojawi się w drugiej połowie stycznia, to my teraz zwiększamy poziomy zapasów, m.in. leków, ale przede wszystkim przygotowujemy plany zwiększenia infrastruktury łóżek – zapowiedział minister zdrowia.

Resort przygotował dwa plany. Pierwszy zakłada zwiększenie do 40 tys. łóżek, a drugi zwiększenie infrastruktury do 60 tys. łóżek. – Taka sytuacja to jest scenariusz katastroficzny. Katastroficzny w tym sensie, że nie mamy już takich możliwości prowadzenia infrastruktury, która zabezpieczałaby pozostałych pacjentów – mówił Niedzielski.

Czytaj też: Na intensywnej terapii umierają już wszyscy

Ponad 17 tys. nowych zakażeń koronawirusem

Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, ostatniej doby zanotowano w Polsce 17 196 zakażeń koronawirusem. To o ponad 10 proc. więcej niż tydzień temu – 29 grudnia resort zdrowia informował o 15 571 nowych i potwierdzonych przypadkach infekcji i śmierci 794 osób.

W środę najwięcej potwierdzonych przypadków jest w województwach: mazowieckim (2601), małopolskim (2174), śląskim (2047), wielkopolskim (1714), dolnośląskim (1297), pomorskim (1157), łódzkim (1063), zachodniopomorskim (912), kujawsko-pomorskim (765), lubelskim (715), podkarpackim (681), warmińsko-mazurskim (554), opolskim (389), świętokrzyskim (367), lubuskim (330), podlaskim (297). 133 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu covid-19 zmarły 183 osoby, z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami – 449. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się w Polsce 4 162 715 osób, a zmarło 98 666 pacjentów.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną