Społeczeństwo

Będą zieloni, tęczowi czy brunatni?

Prof. Skarżyńska o młodych Polakach: Będą zieloni, tęczowi czy brunatni?

„Młodzi ludzie (…) nie tylko częściej definiują wolność w kategoriach wolności negatywnej, ale także – w kategoriach zero-jedynkowych: albo jest pełna, albo nie ma jej wcale”. „Młodzi ludzie (…) nie tylko częściej definiują wolność w kategoriach wolności negatywnej, ale także – w kategoriach zero-jedynkowych: albo jest pełna, albo nie ma jej wcale”. Iza Kucharska
Rozmowa z prof. Krystyną Skarżyńską, psycholożką społeczną, o młodych dorosłych Polakach, ich życiowych postawach i poglądach politycznych.
Krystyna SkarżyńskaLeszek Zych/Polityka Krystyna Skarżyńska

EWA WILK: – Komu zostawimy świat zbudowany przez nieodwracalnie już dojrzałych?
KRYSTYNA SKARŻYŃSKA: – Ludziom urodzonym w latach 90. XX w. i w pierwszych latach nowego stulecia – millenialsom. Jednak mentalność dzisiejszych młodych dorosłych Polaków bardziej niż to, że urodzili się na przełomie wieków, kształtuje fakt, że był to przełom dwóch systemów politycznych: schyłkowego realnego socjalizmu i pierwszych dekad demokracji.

Czy stanowią zbiorowość, którą można nazwać pokoleniem?
Trudno ich traktować jako pokolenie z dominującym światopoglądem. Bardzo się między sobą różnią, a główne wymiary różnic są podobne do tych, jakie dzielą starszych. Jedni chodzą na Marsze Niepodległości, inni – uczestniczą w Ogólnopolskim Strajku Kobiet i Paradach Równości. Rzadko idą razem.

Młodzi bardziej niż starsi cenią wartości indywidualistyczne i racjonalno-świeckie. Jest to częściowo efekt osobistego rozwoju, a częściowo wynika ze specyficznych dla tych roczników doświadczeń.

Czyli nie będzie wśród nich zgody pokoleniowej?
Dzisiaj nie ma. Np. kontakt z różnorodnością kulturową, religijną, etniczną dla jednych jest rozwijający, dla innych – wiąże się z lękiem lub dodatkowym wysiłkiem czy stresem. Podobnie różna może być reakcja na nowe technologie, wymagania pracodawców, feminizm. Zależy to od różnic osobowościowych, postaw otoczenia, wsparcia społecznego, statusu społecznego i materialnego rodziny. Staramy się pokazać w naszej książce, jak pewien wspólny kontekst kształtuje młodych ludzi zależnie od ich indywidualnych charakterystyk.

Co stanowi ten kontekst?
Zmiana systemu politycznego dotknęła ich rodziców. Jednych – radośnie i z nadzieją, innym przyniosła stres, pogorszyła status.

Polityka 10.2022 (3353) z dnia 01.03.2022; Społeczeństwo; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Będą zieloni, tęczowi czy brunatni?"
Reklama