Spójrz na siebie i idź pobiegaj
Idź pobiegaj! Jak pomóc młodym z problemami psychicznymi
Co trzeci nastolatek w Polsce w wieku od 13 do 17 lat nie jest zadowolony ze swojego życia – wynika z badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. 30 proc. ankietowanych uznało, że ich życie w pierwszym okresie pandemii pogorszyło się, a 9 proc. przyznało się do samookaleczania. 2,9 proc. respondentów w wieku od 15 do 17 lat próbowało popełnić samobójstwo. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli o dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży informuje, że w Polsce brakuje specjalistów, a kolejka oczekujących na leczenie w poradniach zdrowia psychicznego od 2017 do 2019 r. wydłużyła się prawie dwukrotnie. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że prowadzi działania mające tę sytuację zmienić, jednak ci, którzy chcą skorzystać z pomocy, często nie dostają jej na czas.
Bez stygmatów
Nic nie zastąpi profesjonalnej terapii – podkreślają wszyscy nasi rozmówcy. Ale jeśli instytucje państwowe nie są w stanie zapewnić szybkiej i skutecznej pomocy, ratunkiem mogą się okazać oddolne inicjatywy. Takich przedsięwzięć jest coraz więcej, są realizowane w lokalnych społecznościach albo na większą skalę – głównie w internecie.
„Jakie problemy może mieć taki młody człowiek jak ty?”, „Kiedyś nie było żadnej depresji”, „Weź się w garść!” – tak na trudności, z jakimi zmaga się młodzież, często reagują dorośli. Stąd nazwa projektu Idź Pobiegaj, który w mediach społecznościowych prowadzi grupa ośmiorga ludzi w wieku od 18 do 25 lat. Martyna: – Postawiliśmy na opartą na źródłach, trafiającą do młodzieży formę. Piszemy jasno, czasem żartobliwie, zamieszczamy sporo memów.
– Najważniejsze jest dla nas, żeby mówić w odpowiedzialny sposób i nie stygmatyzować – podkreśla Paulina, która wiele tekstów na Idź Pobiegaj opiera na swoich doświadczeniach.