Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kity z HiT-u

Kity z HiT-u wkrótce trafią do 15-latków. Nauczyciele już są przerażeni

Przemysław Czarnek Przemysław Czarnek Leszek Szymański / PAP
W sieci trwa akcja „Oh(s)hit!”, w której Wolna Szkoła zachęca dyrektorów szkół oraz rodziców do rezygnacji z „materiału propagandowego” PiS.

Im bliżej nowego roku szkolnego, tym silniejszy jest opór wobec podręcznika do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość, który zastąpi Wiedzę o Społeczeństwie. O tym, że książka ma charakter wybitnie indoktrynacyjny, pisaliśmy już kilka tygodni temu w tekście Mirosława Pęczaka „Kity z hitu”. Jeden z recenzentów wskazany przez MEiN, dr Grzegorz Ptaszek, adiunkt na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie, wytknął autorowi, prof. Wojciechowi Roszkowskiemu (byłemu europosłowi PiS), używanie określeń, których współcześnie się nie używa, bo uchodzą za pejoratywne (jak „kultura murzyńska” czy „Murzyni amerykańscy”) albo pogardliwe („zboczenia europejskie”, „lewacki przywódca”, „terroryzm o charakterze lewackim”). Na Przemysławie Czarnku nie zrobiło to wrażenia – decyzja w sprawie dopuszczenia tej propozycji do listy podręczników w liceach i technikach zapadła szybko i – jak na razie – to jedyny dopuszczony podręcznik do tego przedmiotu.

Lista wątpliwości i zastrzeżeń merytorycznych tymczasem wciąż się wydłuża. Na fragmenty piętnujące dzieci, które przyszły na świat dzięki metodzie in vitro, zwróciło uwagę Stowarzyszenie Nasz Bocian. „Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologiczną gender wiek XXI przyniósł rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie »inkluzywny« model zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi, czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. (…) Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?

Polityka 34.2022 (3377) z dnia 16.08.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Kity z HiT-u"
Reklama