Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Sport

Giga Iga

Giga Iga! Przeszła cudowną przemianę i długo porządzi w tenisie

Iga Świątek Iga Świątek Maciej Zienkiewicz / Forum
Iga Świątek ma za sobą sezon życia. Jest numerem 1 kobiecego tenisa, z ogromną przewagą nad rywalkami. Zarabia dziesiątki milionów złotych. Stała się najsłynniejszą Polką świata. Wciąż pytamy: skąd ona się wzięła?
Iga Świątek po wygranej w US Open wśród swoich współpracowników – Darii Abramowicz, Tomasza Wiktorowskiego i Macieja Ryszczuka.Wojciech Kubik/EAST NEWS Iga Świątek po wygranej w US Open wśród swoich współpracowników – Darii Abramowicz, Tomasza Wiktorowskiego i Macieja Ryszczuka.

Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgart, Rzym, Paryż, Nowy Jork – oto tegoroczna parada turniejowych triumfów Igi Świątek, okraszona dwoma wielkoszlemowymi tytułami. Ta lista prawdopodobnie jeszcze się wydłuży, bo przed nami wciąż tenisowe ostatki, na czele z turniejem mistrzyń WTA, gdzie z racji swojego rankingowego prymatu Polka ma zagwarantowane miejsce. W żadnym z tegorocznych finałów Iga nie straciła seta; co więcej – odbierała przeciwniczkom ochotę na grę, siłą rzeczy przywołując skojarzenia i porównania z hegemonią Sereny Williams.

Niektórzy widzą zresztą nowojorski turniej jako symboliczną zmianę warty: 41-letnia Serena, posiadaczka 23 wielkoszlemowych tytułów, pożegnała się tu z zawodowym tenisem. A o dwie dekady młodsza Iga potwierdziła, że ma potencjał, by pójść w ślady mistrzyni, która wydawała się poza zasięgiem współczesnych tenisistek.

Dominacja, jaką Świątek ma dziś nad rywalkami, zastanawia. Specjaliści zgodnie wskazują jej mocne tenisowe strony – kapitalne przygotowanie fizyczne, sprawne i szybkie poruszanie się po korcie, dzięki czemu ma czas, by odpowiednio ustawić się do uderzenia, oraz przede wszystkim siła, z jaką posyła piłkę na drugą stronę siatki. Ale też coraz mocniejszą psychikę. Tenis to sport nasiąknięty emocjami, gdzie każdy mecz, nawet set, między tymi samymi zawodnikami może przebiegać inaczej. Zawodnicy muszą też sobie radzić z falowaniem formy w ciągu sezonu, między turniejami, przy zmianach nawierzchni. Iga już jako numer 1 miała taki kryzys formy na początku drugiej połowy roku. W US Open potrafiła wykaraskać się z kłopotów, odrabiać straty i zakończyć mecz swym firmowym znakiem: zaciśniętą pięścią i okrzykiem „Jazda!”.

Pięć minut w mediach

Podczas konferencji prasowej po finałowym triumfie przyznała zresztą, że pierwszy tydzień turnieju przepracowała niejako w trybie awaryjnym: wciąż wprowadzając do swojej gry poprawki, które stały się niezbędne, zważywszy na passę niepowodzeń w czterech poprzednich turniejach, z Wimbledonem na czele.

Polityka 39.2022 (3382) z dnia 20.09.2022; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Giga Iga"
Reklama