Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Ojcze dasz

Ojcze dasz? Abp Jędraszewski nakłada podatek. Diabeł tkwi w szczegółach

Z jednej strony podatek nałożony przez arcybiskupa musi się odbić na kosztach działalności placówki, a z drugiej kuria „musi skądś brać pieniądze”. Z jednej strony podatek nałożony przez arcybiskupa musi się odbić na kosztach działalności placówki, a z drugiej kuria „musi skądś brać pieniądze”. Max Skorwider
Metropolita Marek Jędraszewski obłożył parafie i organizacje kościelne nowym podatkiem: 10 proc. przychodów z działalności. Danina zyskała nieoficjalną nazwę zapomnianej już w Polsce dziesięciny.
O nowym podatku nie chciała rozmawiać krajowa i diecezjalna Caritas oraz niemal wszyscy szefowie katolickich parafii i placówek.Max Skorwider O nowym podatku nie chciała rozmawiać krajowa i diecezjalna Caritas oraz niemal wszyscy szefowie katolickich parafii i placówek.

„Nakładam na wszystkie publiczne osoby prawne podległe władzy Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego stały podatek w wysokości 10 procent przychodów” – głosi dekret abp. Jędraszewskiego z 12 września. Podatek wszedł w życie ekspresowo – dziesięcinę należy naliczać od 1 października i nie ma od tego żadnego odwołania. – Sprawa jest niezwykle poważna, bo uderzy w podmioty kościelne prowadzące działalność charytatywną, edukacyjną, społeczną – ostrzega radny Krakowa Dominik Jaśkowiec, który nagłośnił dekret w mediach społecznościowych.

Polityka 42.2022 (3385) z dnia 11.10.2022; Społeczeństwo; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Ojcze dasz"
Reklama