Małe polskie firmy, dobijane cenami energii i ogólną drożyzną, padają jedna po drugiej. Tylko do lipca zlikwidowano lub zawieszono ich ponad 260 tys. Nawet chleb sprowadzony z Chin stał się tańszy niż wypieczony na miejscu. Strategie przetrwania zawodzą.
Wiele państw przesuwa się dziś ku autorytaryzmowi, choć ich odległość od demokratycznego standardu bywa różna i zmienna. Myślę, że Polska jest na tej skali gdzieś w jednej trzeciej drogi, może 4 na 10.
Jeśli węgla brakuje, to nawet gdyby samorządy z miejsca wyczarowały doskonały system zakupu, transportu i rozdzielania opału, surowca od tego nie przybędzie.
Zezwolenie na udział dzieci w polowaniach byłoby cywilizacyjnym regresem – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Marek Kuchciński na fotel marszałka nie wrócił, do rządu nie wszedł, rok po wyborach na osłodę został szefem komisji spraw zagranicznych. Teraz sięgnął po jedną z najważniejszych funkcji w państwie. Tej nominacji towarzyszy denominacja Konrada Szymańskiego, ministra ds. europejskich.
Kwota 105 mld zł, które miała pochłonąć budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, jest już głęboko nieaktualna.
Białoruski opozycjonista Aleś Bialacki został współlaureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Również Polska ma w tym zasługę – choć raczej nie taką, jak byśmy chcieli.
Do listy bolesnych ciosów wymierzonych Rosji za jej wojnę Ukraina dodała najważniejszy dla Władimira Putina symbol zawłaszczenia Krymu. Za atak na most Krymski Rosja odpowiedziała barbarzyńskim ostrzałem miast.
Położony w samym sercu Szwajcarii Pilatus (2132 metry nad poziomem morza) góruje nad Lucerną. To góra pełna turystycznych atrakcji – dwie kolejki linowe, najbardziej stroma na świecie kolej zębata, dwa hotele, szereg restauracji, a na dodatek największy w centralnej Szwajcarii park linowy. Tu po prostu nie można się nudzić!
Jacek Sasin, wierny żołnierz prezesa, doskonale opanował jego strategię – jak sobie z czymś nie radzimy, to szukamy winnych. Czy chce zastąpić Morawieckiego? – pytamy osobę związaną z Nowogrodzką. „Może mieć takie ambicje, ale wie, że nie może ich zdradzać przed Kaczyńskim”.
Opozycyjna niezdolność do ułożenia się na wybory jest zrozumiałym źródłem frustracji, choć nie powinna zaskakiwać. Bo koalicje wyborcze nie powstają na zawołanie, wymagają spełnienia wielu warunków. Czy jest na to szansa?
Zdumiewające, jak wielu obrońców znajduje PiS po stronie opozycji. Pogląd, że należy zachować równy obiektywny dystans do gwałciciela i gwałconych, wciąż ma się dobrze. To bardzo niebezpieczne na starcie kampanii wyborczej.
Metropolita Marek Jędraszewski obłożył parafie i organizacje kościelne nowym podatkiem: 10 proc. przychodów z działalności. Danina zyskała nieoficjalną nazwę zapomnianej już w Polsce dziesięciny.
Niecałe 400 ha, czyli 4 km kw. Tyle ziemi powinni zwrócić Polsce Czesi, którzy w 1958 r. po korekcie granicy państwa wzbogacili się o dodatkowe grunty. Sprawa wraca co kilka lat. Jak na razie bez efektu.
Filip S. prawie był ambasadorem w Egipcie i na to konto oszukał 13 osób na 4,2 mln zł. Tak twierdzi prokurator, ale niedoszły ambasador broni się, że zaślepił ich pieniądz i nie znają Afryki.
Z Agnieszką Szpilą, pisarką i matką córek z niepełnosprawnościami, o przedefiniowaniu rodziny i odnajdywaniu zaskakujących cech w samym sobie.
Dr Maciej Bukowski, ekonomista WNE UW, prezes think tanku WiseEuropa, o tym, jak wpadliśmy w pułapkę inflacji i czy możemy się z niej wydostać.
To nie dominujący na świecie Amazon, ale singapurski Shopee rzucił najtrudniejsze wyzwanie platformie Allegro. Krajowy lider trafił na bardzo hałaśliwego rywala.
Gdyby Ameryka była tak słaba, jak jeszcze rok temu wieszczyli jej krytycy, Ukraińcy ponieśliby klęskę. A w tej wojnie Waszyngton bije nie tylko w Rosję, ale też pośrednio w Chiny.
Na rozpoczynającym się w niedzielę zjeździe Komunistycznej Partii Chin towarzysze wybiorą sobie cesarza. Ale to tylko pozory, bo Xi Jinping już dawno namaścił sam siebie.
Indyjska policja nie umie prowadzić śledztw ani gromadzić dowodów. Umie natomiast mordować. Jest ostatnią instytucją wielkiego kraju, która tkwi w kolonialnej przemocy.
Sto lat temu powstała BBC, być może najważniejsza stacja w historii mediów publicznych na świecie. Czy będzie ostatnią z nich?
Tegoroczni nobliści otworzyli nam oczy na ewolucję gatunku ludzkiego i na dziwność mikroświata. I dali zachwycające narzędzia do poszerzania wiedzy.
Pożegnanie z węglem kamiennym to niekoniecznie pożegnanie z kopalniami. One wciąż mogą nam dostarczać mnóstwa energii – tyle że już stuprocentowo czystej.
Putin grozi bronią jądrową. Polacy w panice wykupują więc w aptekach jod. Czy ten środek może im pomóc, czy raczej zaszkodzić?
Od mnożenia formularzy, tabel, sylabusów, wykazów i czego tam jeszcze nie poprawia się sytuacja polskiej nauki ani jej miejsce w świecie. Przeciwnie.
Każda partia komunistyczna ma dwoje rodziców: rewolucję październikową i tradycję lokalną. Opowiada o nich Łukasz Bertram, autor książki „Bunt, podziemie, władza. Polscy komuniści i ich socjalizacja polityczna do roku 1956”.
Wojsko jest odbiciem społeczeństwa, a autorytarne i paranoiczne państwa produkują autorytarne i paranoiczne armie.
David O. Russell, luźno opierając się na faktach i domysłach, nakręcił awanturniczy film szpiegowski, swobodnie przeskakujący między sensacją a komedią.
W filmie Bławuta chodzi o szaleństwo ginących ludzi. W pełni świadomych, co ich czeka i na co zostali skazani.
To delikatnie poprowadzona, subtelna opowieść o sile przywiązania i miłości.
Oparty na chwalonej powieści Thomasa Perry’ego z 2017 r. „Stary człowiek” łączy rozgrywany w dwóch perspektywach czasowych thriller szpiegowski z dramatem psychologicznym.
Boltanskim trudno się zachwycać, tak jak często zachwycają nas inne dzieła sztuki. Trudno też analizować go i intelektualnie rozbierać.
Jeśli to rzeczywiście pożegnanie z Mockiem, będzie za czym tęsknić.
Miasto, którego duch umarł za radzieckich czasów, ale teraz rodzi się na nowo.
„Rodzina” to spektakl, w którym grają aktorzy z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Najważniejsza opera Karola Szymanowskiego w Operze Bałtyckiej
Ta płyta powstawała od 1994 r.
Pierwszy od pięciu lat album Björk
W lesie za moim płotem być może ktoś akurat dla rozrywki celuje w zwierzę z ambony. Ta świadomość mnie totalnie rozwala – mówi Joanna Bator w rozmowie o nowej książce „Ucieczka niedźwiedzicy”, która ukaże się w listopadzie.
Kim jest Annie Ernaux, pierwsza Francuzka i siedemnasta kobieta w historii, która właśnie otrzymała literackiego Nobla?
Frekwencyjny sukces filmu „Johnny” przypomina, że zamiast nudzić się na hagiografiach kapłanów niezłomnych, polska widownia woli oglądać księży, którzy podążają własną drogą, często na bakier z wytycznymi Kościoła.
Jeden drukuje dawne instrumenty na drukarce 3D, drugi programuje średniowieczne madrygały na syntezatorze. Mijają się w Krakowie, na festiwalu poświęconym przyszłości muzyki.
Co łączy skarabeusza na kolumnie w Luksorze, herb na rycerskiej tarczy czy... białą literkę „f” na niebieskim polu? Te symbole dzielą tysiąclecia, a jednak każdy z nich pełni tą samą rolę. Pozwala na błyskawiczną identyfikację, niosąc jednoznaczny i istotny zarówno dla nadawcy, jak i odbiorcy komunikat.
Nowa wystawa Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki już od 23 września w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury
Pracownia to niewielka przestrzeń na strychu z dwoma oknami dachowymi. Widok tylko na chmury, słońce i deszcz. A w sezonie grzewczym też na smog.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Inicjatywa Wolne Sądy oraz Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego przyznawanej „za dzielność obywatelską”.
Internet jest niestety miejscem dla każdego.
Obyczaje zmieniają się tak szybko, że człowiek już nie nadąża.
Niestety, wygląda na to, że Niemcy w dalszym ciągu nic nie rozumieją.
Ciekawi mnie, co zrobi żelazny elektorat PiS, gdy mu zabraknie na codzienną zupę, o prądzie nie wspominając.
Nakładają nam się dwa zdjęcia. Na jednym siedzi rząd mężczyzn w garniturach, na drugim podmuch podwiewa kobiecie sukienkę. Panom widać głowy, pani głównie tyłek.
Jednym z najszerzej komentowanych wydarzeń tegorocznego Biennale Sztuk w Wenecji była indywidualna wystawa brytyjskiego artysty Anisha Kapoora. Teraz jego dzieła oglądać można w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Bezrząd i samorząd
Wiele państw przesuwa się dziś ku autorytaryzmowi, choć ich odległość od demokratycznego standardu bywa różna i zmienna. Myślę, że Polska jest na tej skali gdzieś w jednej trzeciej drogi, może 4 na 10.