Ludzie i style

Sprawdzenie VIN kupowanego pojazdu zajmie Ci tylko moment, a korzyści będziesz liczył w tysiącach

Sprawdzenie VIN kupowanego pojazdu zajmie Ci tylko moment. Sprawdzenie VIN kupowanego pojazdu zajmie Ci tylko moment. mat. pr.

Nie kupuj kota a worku – przy zakupie używanego samochodu postaraj się uzyskać wyczerpujące informacje o egzemplarzu, który masz na oku. Sprawdzenie numeru VIN pojazdu to tylko drobny wydatek w obliczu strat rzędu kilku czy nawet kilkunastu tysięcy, na które można się narazić korzystając z oferty nieuczciwego sprzedawcy. Numer VIN pojazdu dostarczy Ci wszelkich niezbędnych danych.

Jak można stracić pieniądze, kupując samochód?

Każdego roku do Polski sprowadzanych jest coraz więcej samochodów z cofniętymi licznikami. Na rynku aut używanych jest coraz mniej dobrych, sprawnych pojazdów, a tym samym ich ceny idą w górę. Na nowe samochody zaś czeka się po kilka miesięcy od złożenia zamówienia. To zniechęca, więc klienci często korzystają z ofert rynku wtórnego. Niestety, koszty, na jakie naraża transakcja z nieuczciwym handlarzem, mogą znacznie uszczuplić nasz stan konta. Ile pieniędzy można stracić?

 • Przy zakupie samochodu powypadkowego, w którym zajdzie konieczność wykonania szeregu napraw, straty mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Czasem naprawa auta może okazać się nieopłacalna lub nawet niemożliwa.
 • Kupując samochód kradziony, można stracić całą jego wartość i jeszcze zostać ukaranym karą grzywny.
 • Zakup samochodu w złym stanie technicznym lub z ukrytymi wadami wiąże się z kosztownymi naprawami (od kilku do kilkunastu tysięcy złotych).
 • Auto po naprawach zrobionych niezgodnie z zaleceniami producenta może być również niesprawne. Wówczas trzeba będzie się mierzyć z wydatkami liczonymi nawet w tysiącach złotych.

Są to ogromne straty w porównaniu z tym, że za raport VIN od autoDNA zapłacisz cenę porównywalną do tej za kawę i ciastko w kawiarni. Taka suma wydaje się być niewysoka w porównaniu do tego, że dzięki niej możesz zaoszczędzić tysiące złotych na ewentualnych naprawach oraz uchronić się od poważnych kłopotów.

Co można sprawdzić za pomocą numeru VIN i jak to ochroni Twój portfel?

Numer VIN, czyli numer nadwozia (numer identyfikacyjny pojazdu, z ang. Vehicle Identification Number) jest jak jego unikalne i niepowtarzalne DNA. Składa się z ciągu 17 znaków: liter i cyfr. Numer ten znajduje się na tabliczce znamionowej oraz na jednej ze stron dowodu rejestracyjnego w rubryce E.

Jeśli zechcesz sprawdzić VIN i poznać historię pojazdu, tym samym dokonasz dość szczegółowej identyfikacji pojazdu. Podanie tego numeru pozwala na sprawdzanie wielu znaczących informacji o samochodzie, takich jak:

 • rok i kraj produkcji,
 • marka i model,
 • data pierwszej rejestracji,
 • wersja wyposażeniowa,
 • kolor lakieru,
 • rodzaj nadwozia,
 • wersja silnika,
 • typ napędu i inne dane fabryczne,
 • przeznaczenie pojazdu,
 • archiwalne zdjęcia,
 • historia uszkodzeń,
 • kolizje, szkody całkowite.

Dzięki sprawdzeniu numeru VIN można na przykład także ustalić, czy pojazd nie jest kradziony lub jakie naprawy były w nim rzeczywiście przeprowadzane. Taki raport to przede wszystkim wygoda w zbieraniu informacji, oszczędność czasu i pieniędzy oraz prosty sposób na uniknięcie kłopotów w przyszłości.

Łatwo sprawdzisz auto po numerze VIN i zamówisz raport

Na stronie autoDNA możliwe jest darmowe sprawdzenie VIN. Co musisz zrobić? Wprowadź numer VIN w pole widoczne na głównej stronie serwisu. Wówczas dowiesz się, jakie informacje są dostępne dla sprawdzanego samochodu. Wtedy zdecydujesz, co dalej i czy chcesz kupić dostępne raporty i poznać historię pojazdu, a następnie wygenerować je w formie pliku PDF. Proces zakupowy jest bardzo prosty. Aby zamówić raport VIN, wystarczą cztery proste kroki.

 1. Wybierz raport, który chcesz kupić.
 2. Podaj adres e-mail, na który otrzymasz plik z danymi.
 3. Określ sposób zapłaty.
 4. Odbierz potwierdzenie płatności.
 5. Korzystaj do woli z informacji zawartych w raporcie pojazdu.

Serwis autoDNA jest głównym dostawcą informacji o samochodach używanych. Raport historii pojazdu zawiera dane o autach pochodzących z ponad 20 krajów europejskich, w tym z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii oraz Danii. Dodatkowo można przeprowadzić sprawdzenie historii samochodu z USA i Kanady.

Raport autoDNA pozwala na ustalenie tego, jaka jest historia pojazdu, co może mieć wpływ na decyzję o zakupie wybranego egzemplarza. To jeden z najważniejszych elementów, z jakimi kupujący powinien się zapoznać przed kupnem auta. Jego wygenerowanie jest proste, a uzyskanie informacji – niedrogie.

Dzięki zestawieniu najważniejszych danych pozyskanych na podstawie numeru VIN nie kupisz już więcej kota w worku!

Raport historii pojazdu od autoDNA to źródło wyczerpujących informacji, dzięki którym ustalisz wiele faktów, m.in. tych zatajonych przez nieuczciwego handlarza.

Materiał przygotowany przez autoDNA

Polityka 42.2022 (3385) z dnia 11.10.2022; Rynek; s. 43
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama