Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Oddam długi w jabłkach i serze

Historia fikcyjnego ambasadora. Jak Filip S. naciągnął 13 osób na 4 mln zł

Niedoszły ambasador nie przyznał się do winy, nie chciał składać wyjaśnień i odpowiadać na pytania. Niedoszły ambasador nie przyznał się do winy, nie chciał składać wyjaśnień i odpowiadać na pytania. Marek Kwiatkowski na podstawie fot. Leszka Zycha / Polityka
Filip S. prawie był ambasadorem w Egipcie i na to konto oszukał 13 osób na 4,2 mln zł. Tak twierdzi prokurator, ale niedoszły ambasador broni się, że zaślepił ich pieniądz i nie znają Afryki.
Piotr Fronczewski w filmie „Konsul” w reż. Mirosława Borka.Polfilm/EAST NEWS Piotr Fronczewski w filmie „Konsul” w reż. Mirosława Borka.

To biznesmeni, prawnicy, ludzie wolnych zawodów. Poznawali Filipa S. (wtedy jeszcze pod całym nazwiskiem) według podobnego schematu: nigdy sam na sam, zawsze wprowadzał go ktoś z wysokiej półki (w nauce, biznesie, samorządzie, polityce – w zależności od potrzeb). – Przyjechał z profesorem na jego wykład – opowiada pani architekt spod Poznania. Magdalena Pauszek, radca prawny: – Poznał nas prezes dużej firmy, którą obsługiwałam. Andrzej Konarski, przedsiębiorca z Warszawy: – Spotkanie z panem S.

Polityka 42.2022 (3385) z dnia 11.10.2022; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Oddam długi w jabłkach i serze"
Reklama