Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Życie wieczne zniczy

Życie wieczne zniczy, czyli święto zmarłych na bogato. Taki mamy klimat

Koszty utrzymania czystości na cmentarzach idą w skali kraju w dziesiątki milionów złotych. Koszty utrzymania czystości na cmentarzach idą w skali kraju w dziesiątki milionów złotych. Shutterstock
Nagrobne dekoracje przykryją lada dzień groby w całej Polsce. A potem wylądują na śmietnikach, bo nie nadają się do recyklingu. Kościół, samorządy, ekolodzy apelują: owszem, szanujmy tradycję, ale na grobie zapalmy tylko jedną lampkę.
Nie istnieje centralny rejestr cmentarzy, ale z danych uzyskanych przez NIK (raport z 2016 r.) wynika, że jest ich 15,5 tys.ASW/ArtService/Forum Nie istnieje centralny rejestr cmentarzy, ale z danych uzyskanych przez NIK (raport z 2016 r.) wynika, że jest ich 15,5 tys.

Polska jest numerem jeden globalnego eksportu wszelkiego typu świec, a my, Polacy, jesteśmy mistrzami świata w ich spalaniu, nie mamy też sobie równych w celebrowaniu pamięci zmarłych. Według szacunków branży rocznie kupujemy 300 mln zniczy, czyli osiem sztuk na osobę, na Wszystkich Świętych i Zaduszki wydajemy ponad 1 mld zł, w tym na znicze 600–700 mln zł.

– Groby uginają się pod ciężarem zniczy, kwiatów i plastikowych ozdób. Niczym przy świątecznym stole króluje staropolskie „zastaw się, a postaw się”, nawet ubodzy emeryci nie chcą być gorsi od innych i wydają na to ogromne pieniądze. Nie znam żadnego innego kraju, w którym cmentarze mają taki charakter – komentuje ks. prof. Andrzej Kobyliński, filozof i etyk. I dodaje: – A przecież to nie wpływa na życie wieczne naszych zmarłych.

Polityka 44.2022 (3387) z dnia 25.10.2022; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie wieczne zniczy"
Reklama