Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Obywatel Rauhut

Nastoletni Maciej Rauhut kontra państwo PiS. „Sami są sobie winni”

Maciej Rauhut Maciej Rauhut Marcin Banaszkiewicz/FotoNews / Forum
Gdyby nie policja, która podczas Strajku Kobiet weszła do jego domu, słynny 14-latek z Krapkowic nie byłby pewnie dzisiaj znanym 16-latkiem z Warszawy, który wziął na cel ministra Czarnka i ojca Rydzyka.
Maciej brał udział w protestach w obronie wolnych sądów i przeciw przemocy policji. Na fot. z sędzią Igorem Tuleyą przed Sądem Najwyższym w Warszawie, 2021 r.Jakub Kamiński/EAST NEWS Maciej brał udział w protestach w obronie wolnych sądów i przeciw przemocy policji. Na fot. z sędzią Igorem Tuleyą przed Sądem Najwyższym w Warszawie, 2021 r.

W Warszawie Maciej Rauhut rozpoczyna właśnie nowy rozdział w swoim 16-letnim życiu. Tu nie ma ukradkowych spojrzeń i szeptów na ulicy: Patrz, to ten gówniarz, ten od Strajku Kobiet. Tu są kina, teatry, koncerty oraz spotkania z jego idolami – niedawno był na występie Świetlickiego, jutro widzi się z Mozilem, a w grudniu ma być gościem VIP na 40-leciu Lady Pank. Tu są jego znajomi – średnia wieku 30 plus – ale to nic dziwnego, przecież on nigdy nie dogadywał się z rówieśnikami.

Tu może się uczyć, kiedy chce i jak chce, wreszcie bez przymusu – w ramach edukacji domowej zaczął właśnie I klasę w jednym z podwarszawskich liceów. Zaprzyjaźniona nauczycielka i blogerka Aneta Korycińska, znana jako Baba od polskiego, pomogła mu znaleźć szkołę odpowiednią dla niego.

A przy okazji wraz z początkiem września napisali razem wniosek do ministra edukacji Przemysława Czarnka o udostępnienie informacji publicznej w sprawie głośnego podręcznika do hitu. W nim pytania m.in. o to, jakie były o podręczniku opinie rzeczoznawców oraz ile za jego wydanie resort zapłacił.

„Słynny 16-latek bierze się teraz za Czarnka!” – pojawiły się od razu nagłówki w internecie.

Ale ten wniosek to tak naprawdę tylko część tego, co Maciej teraz robi i o czym na bieżąco zawiadamia kilka tysięcy fanów śledzących go na różnych kontach w internecie. Jest przecież jeszcze wygrana – na razie w I instancji – sprawa sądowa z fundacją ojca Rydzyka, jest kilkadziesiąt innych jego wniosków do różnych instytucji o dostęp do informacji publicznej, kilka złożonych przez niego zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jak na 16-latka jest tego całkiem sporo.

Tradycyjna edukacja – jak sam twierdzi – niewiele mu dała.

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Społeczeństwo; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Obywatel Rauhut"
Reklama