Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

NGO? A po co?

Witajcie w świecie „willi plus”. PiS swoich wspiera i nagradza. Innych zagłodzi, zastraszy, skłóci

Z Funduszu Patriotycznego jedna z organizacji Roberta Bąkiewicza: Stowarzyszenie Straż Narodowa, dostała półtora miliona na zakup kompleksu Soplicowo pod Warszawą. Z Funduszu Patriotycznego jedna z organizacji Roberta Bąkiewicza: Stowarzyszenie Straż Narodowa, dostała półtora miliona na zakup kompleksu Soplicowo pod Warszawą. Mateusz Włodarczyk / Forum
Od deklaracji wsparcia dla organizacji dotąd „dyskryminowanych” do grabieży publicznych pieniędzy. Tak kończy się pisowski plan upaństwowienia organizacji pozarządowych.
Osoby działające w organizacjach zwalczanych ideologicznie przez władzę (obrony praw mniejszości seksualnych, praw kobiet, równości, sądownictwa) mają poczucie zagrożenia. Spotykają się z hejtem, groźbami.Adela Podgórska Osoby działające w organizacjach zwalczanych ideologicznie przez władzę (obrony praw mniejszości seksualnych, praw kobiet, równości, sądownictwa) mają poczucie zagrożenia. Spotykają się z hejtem, groźbami.

Trudno powiedzieć, na ile to, co symbolicznie nazwano programem „willa plus”, od początku było celem władzy, a katolicko-narodowa przebudowa społeczna tylko przykrywką. Ale można zobaczyć owoce: oglądamy uwłaszczanie się organizacji związanych z rządzącymi na nieruchomościach kupowanych za publiczne pieniądze. To nie tylko demoralizacja i kompromitacja, ale też marnotrawienie obywatelskiego potencjału i niszczenie zaufania do organizacji.

Pięć lat temu z inicjatywy, pod patronatem i kierownictwem wicepremiera Piotra Glińskiego powstał Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW). Miał „rozwijać” społeczeństwo obywatelskie w pożądanym przez władzę kierunku, za pomocą dotowania już istniejących organizacji i pobudzania do tworzenia nowych.

NIW wspiera nie tylko organizacje „słuszne”, ale też te zakładane przez ludzi władzy i ich znajomych. Np. znajomych Piotra Mazurka, byłego wiceszefa konserwatywnego stowarzyszenia Koliber. „Byli i obecni działacze Kolibra znają się z ministrem Mazurkiem i zakładają organizacje społeczne. Te występują o dotację do NIW, w którym Mazurek pełni kluczowe funkcje. Od 2018 r. ich organizacje dostały z NIW ponad 20 mln zł” – czytamy w tekście OKO.press. Za te pieniądze organizacje odwdzięczają się, promując Mazurka. Np. Fundacja Our Future Foundation w 2021 r. dostała z NIW 430 tys., a Mazurkowi wręczyła nagrodę Przyjaciela Młodzieży. Średni roczny budżet organizacji pozarządowej w Polsce to – według ośrodka Klon/Jawor, badającego tzw. trzeci sektor – zaledwie 26 tys. zł.

Karanie i nagradzanie

Wnioski na dotacje z poszczególnych programów NIW oceniają eksperci. Portal OKO.press sprawdził, że na liście 201 ekspertów programu PROO z 2019 r.

Polityka 12.2023 (3406) z dnia 14.03.2023; Społeczeństwo; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "NGO? A po co?"
Reklama