Społeczeństwo

Psycholog ekspresowo

Szybko i byle jak: tak się w Polsce kształci psychologów. To się już wymknęło spod kontroli

Między 2018 a 2023 r., pojawiło się 110 nowych propozycji kształcenia psychologów. Tylko 15 powstało w uczelniach publicznych. Między 2018 a 2023 r., pojawiło się 110 nowych propozycji kształcenia psychologów. Tylko 15 powstało w uczelniach publicznych. Mirosław Gryń
Tłumy przyszłych psychologów kształcą się bez standardów, bez profesorów, prawie bez osobistych spotkań. Nie ma stresu, dużych kosztów czy kłopotu. Ani pożytku.
Collegium Humanum nie tylko rozdawało dyplomy MBA politykom, lecz także zaspokajało głodnych tytułu magistra psychologii.Włodzimierz Wasyluk/Forum Collegium Humanum nie tylko rozdawało dyplomy MBA politykom, lecz także zaspokajało głodnych tytułu magistra psychologii.

Poniedziałek, godz. 10.20. – Czy pani już się namyśliła? Warto szybko wysłać dokumenty, dla osób zapisanych przed 11 czerwca jest zniżka, tylko 333 zł za czesne. Poniedziałek, godz. 12.37: – Pani Joanno, jak decyzja? Studiujemy?

Poniedziałek, godz. 15.06: – Ma pani wątpliwości? Rozwieję je – jestem po to, żeby pani pomóc.

Podobne zachęty odzywały się ostatnio w moim telefonie co kilka godzin, dzień w dzień. Sprawdzając możliwości studiowania psychologii, tu i ówdzie klikałam procedurę zapisu i, nie do końca przewidując konsekwencje, zostawiałam do siebie kontakt. A ofert studiów psychologicznych jest w całym kraju ponad 250 – telefon miał więc prawo się grzać.

Według opublikowanego kilka tygodni temu raportu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu SWPS „Studia psychologiczne w Polsce” przez pięć lat, między 2018 a 2023 r., pojawiło się 110 nowych propozycji kształcenia psychologów. Tylko 15 powstało w uczelniach publicznych. Reszta w niepublicznych – ulokowanych czasem w ascetycznych kompleksach z czerwonej cegły i szkła, czasem w ciasnych biurach lub mieszkaniach z płyty.

Autorzy opracowania alarmują: kształcenie specjalistów wymknęło się spod kontroli. Najświeższe dane, przekazane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dodatkowo uzasadniają ten ton – w obecnym roku akademickim studentów psychologii jest prawie 76 tys. To znaczy, że przez pięć lat od 2019 r. przybyło ich 120 proc. (było 34 tys.).

Według raportu UJ i SWPS, obejmującego informacje do 2022–23 r., zdecydowana większość przyszłych psychologów uczyła się na studiach niestacjonarnych, prowadzonych zwykle w tzw. formule hybrydowej, w większości online (polskie przepisy nie pozwalają na prowadzenie w ten sposób 100 proc.

Polityka 26.2024 (3469) z dnia 18.06.2024; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Psycholog ekspresowo"
Reklama