Sport

Iga Świątek odpadła z US Open. Nie będzie liderką rankingu

Iga Świątek niespodziewanie odpadła w czwartej rundzie US Open, wielkoszlemowego turnieju, który wygrała przed rokiem. 4 września 2023 r. Iga Świątek niespodziewanie odpadła w czwartej rundzie US Open, wielkoszlemowego turnieju, który wygrała przed rokiem. 4 września 2023 r. ELSA / Getty AFP / East News
Porażka w turnieju i spadek w rankingu na drugie miejsce nie jest niczym strasznym. Istotne jest, jak nasza mistrzyni i jej sztab zareagują na nową sytuację. Iga Świątek ma dopiero 22 lata. Wszystko jeszcze przed nią.

Iga Świątek przestaje być liderką światowego rankingu tenisowego po porażce z Jeleną Ostapenko w czwartej rundzie US Open: 6:3, 3:6, 1:6.

Sabalenka idzie po numer 1

Iga Świątek była liderką nieprzerwanie przez 75 tygodni. To na tyle długo, że dziś jest na 10. miejscu w tabeli wszech czasów. Wskoczyła na szczyt po niespodziewanym odejściu z zawodowego touru Australijki Ashleigh Barty i tydzień po tygodniu udowadniała, że nie jest przypadkową liderką. W tym czasie – po zwycięstwie w Paryżu – dołożyła do sportowego życiorysu kolejne trzy tytuły wielkoszlemowe i szereg innych wartościowych osiągnięć.

Ten sezon był i jest znacznie trudniejszy. Po pierwszym tytule Białorusinki Aryny Sabalenki na początku roku w Melbourne stało się jasne, że to ona przede wszystkim ma szansę na wyprzedzenie Polki. Białorusinka sama wzmagała presję, bo ogłaszała, że jej celem jest ujrzenie swojego nazwiska na czele listy światowej federacji. Momentami sama nie mogła unieść ciężaru owej presji, bo kiedy jakiś czas temu mogła wskoczyć na najwyższy stopień podium, niespodziewanie przegrywała.

Ale podczas ostatniego turnieju wielkoszlemowego w tym roku stało się to, czego przecież trzeba się było spodziewać z wielu powodów. Nawet mniej zorientowani fani Igi Świątek wiedzieli, że w Nowym Jorku musi przejść jeden etap więcej od głównej rywalki. Obrończyni tytułu zatrzymała się na czwartej rundzie i potyczce z Ostapenko. Sabalenka jest na tym samym etapie i dzisiaj będzie walczyć o awans do ćwierćfinału z Darią Kasatkiną.

Wszystko przed Igą Świątek

Porażka w turnieju, spadek w rankingu na drugie miejsce nie jest niczym strasznym. W tenisie nie da się przecież wygrywać bez przerwy przez lata. Tym bardziej że intensywność gry jest coraz wyższa. Polka w tym roku wychodzi na kort najczęściej ze światowej czołówki. Ma już za sobą sześćdziesiąt kilka meczów, a do końca roku jeszcze wiele zawodów, w tym WTA Finals.

Istotne jest, jak nasza mistrzyni i jej sztab zareagują na nową sytuację. Czy potraktują ją jako szansę na kolejne rozdanie, czy utrzymają jedność w grupie, w której są ze sobą przez większą cześć roku? Zanim poznamy odpowiedzi na te i szereg innych pytań, Idze należy się teraz przede wszystkim trochę odpoczynku. I pamiętajmy: Iga Świątek ma dopiero 22 lata. Wszystko jeszcze przed nią.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Żyjmy Lepiej

Nie dla psa czekolada. Jak karmić, żeby nasz pupil nie tył i nie chorował

Prof. dr hab. Piotr Ostaszewski o tym, jak powinien jeść pies, żeby nie tył i nie chorował.

Anna Dobrowolska
26.05.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną