Brown Scott

JFK Brown
„Goły facet w półciężarówce: tyle zostało z dziedzictwa Kennedych” – tak satyryk Jon Stewart skomentował wygraną i wejście do Senatu Scotta Browna, republikanina wcześniej znanego głównie z rozkładówki „Cosmopolitan”.
W swej kampanii Brown wykazał wielki talent polityczny
Allison Shelley/Reporter

W swej kampanii Brown wykazał wielki talent polityczny

W Ameryce nikt przedtem o Brownie nie słyszał, nie licząc wspomnianej rozkładówki w „Cosmopolitan” w 1983 r., na której Brown jako 22-latek wystąpił nago, aby zarobić na studia. W styczniu zwyciężył w wyborach uzupełniających, a 5 lutego zaprzysiężono go i wprowadził się na Kapitolu do biura zmarłego w zeszłym roku senatora Edwarda Kennedy’ego, ikony demokratycznej lewicy z legendarnej politycznej dynastii. Jego wygrana w Massachusetts, stanie, który od ponad pół wieku był bastionem demokratów, zmienia układ sił w amerykańskim Kongresie. Poza tym demokraci przegrali w pierwszą rocznicę rządów Baracka Obamy, co było wyjątkowo przykrym prezentem dla prezydenta, ponieważ wynik oznaczał utratę superwiększości w Senacie. Dzięki swoim 60 głosom demokraci mogli uchwalać ustawy bez obaw, że opozycja zastosuje filibuster, czyli blokowanie głosowania przemówieniami. Teraz ambitne reformy, z opieką zdrowotną na czele, Obama i jego partia mają już z głowy.

Biały Dom przekonuje, że to wypadek przy pracy – nie wyszła kampania wyborcza, Brown zawdzięcza sukces frustracji Amerykanów z powodu bezrobocia, milionowych premii bankierów itp., i jego wygrana nie może być odbiciem nastrojów w całym kraju. Ale fakty temu przeczą.

Sygnałem, że demokraci są w odwrocie, były już ich porażki w wyborach gubernatorów w Virginii i New Jersey.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną