Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Pekin wart mszy?

Google wycofuje się z Chin

Spór Google z władzami Chin został rozstrzygnięty, tak przynajmniej wynika z wpisu na oficjalnym blogu Google sygnowany 22 marca przez Davida Drummonda.

Przypomnijmy, że dwa miesiące wcześniej, 12 stycznia ukazał się wpis pod znamiennym tytułem „A New Approach to China” (Nowe podejście do Chin). Google zaniepokojony trwającymi od ponad miesiąca atakami hakerskimi pochodzącymi z Chin stwierdził, że coś z problemem trzeba zrobić. Skoro przestrzeganie chińskich reguł (jedną z nich jest poddanie cenzurze udostępnianych przez portal Google.cn treści) nie chroni przed chińskimi atakami, to nie warto się naginać i lepiej przypomnieć sobie o pryncypiach.

Kierownictwo Google wystosowało swoiste ultimatum, deklarując że dłużej nie będzie stosować cenzury na chińskim rynku, a jeśli nie podoba się to władzom w Pekinie, to trudno, najwyżej Amerykanie spakują walizki i pozbawią blisko 100 mln chińskich internautów dostępu do swoich usług. Od początku wiadomo było, że takiego rozwiązania nie chcą ani Chińczycy, ani Google. Chińskie władze zdają sobie sprawę, że Google jest istotnym narzędziem wspomagającym budowę w Chinach społeczeństwa wiedzy - to za sprawą usług takich jak Google Scholar chińscy uczeni mają ułatwiony dostęp do globalnych zasobów nauki. Poza tym, mimo że użytkowników Google jest jak na chińskie warunki stosunkowo niewielu, to jednak tworzą oni elitę intelektualną o niebagatelnych wpływach politycznych.

Z kolei Google wycofując się z Chin musiałby przyznać prestiżową porażkę na najszybciej rozwijającym się i już największym pod względem liczby użytkowników rynku internetowym na świecie. Biznes w Chinach nie idzie Amerykanom najlepiej i ustępują mocno lokalnym rozwiązaniom, jak Baidu, mimo to Pekin ciągle wart jest mszy. Nic więc dziwnego, że przez ostatnie dwa miesiące trwała chińska gimnastyka, by twórczo połączyć zasady z wymogami życia. W końcu udało się wymyślić salomonowe rozwiązanie, zwane w skrócie „jeden Google, dwa systemy”. Google po prostu przenosi swoje serwery do Hong Kongu, który stanowi część Chin, ale obowiązują w nim inne prawa, niż w reszcie kraju. W Hong Kongu nie trzeba np. cenzurować internetowych treści. Google będzie więc nadawał z domeny google.com.hk, kwestię ewentualnej cenzury pozostawiając samym Chińczykom.

Pozostała część biznesu, tzn. dział sprzedaży oraz zespól zajmujący się badaniami i rozwojem ma pozostać w Chinach centralnych. Problem w tym, że to eleganckie rozwiązanie nie spodobało się Pekinowi. Chińskie władze uznały, że Google popełnił błąd, a biegli w czytaniu takich oświadczeń Chińczycy szybko zrozumieli sugestię. I tak najwięksi operatorzy telefonii komórkowej zastanawiają się, czy nie zrezygnować ze współpracy z amerykańską firmą. Teraz wszystko w rękach chińskich władz, które z jednej strony nie chciałyby wygonić Google’a, z drugiej jednak strony nie mogą pozostawić bez odpowiedzi doznanego upokorzenia. W sumie powstała nieciekawa mieszanka interesów, emocji i zasad. Takie mikstury mają tę właściwość, że jeśli zbyt mocno nimi potrząsać, wybuchają w najmniej odpowiednim momencie.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną